Jak co nejrychleji ochladit interiér vozu?

Přidat na Seznam.cz

Horké léto je za dveřmi. Mnozí z nás mají svůj vlastní rituál, jak nejrychleji ochladit auto po dlouhém horkém dni. Zatímco venku je 30-35 °C, uvnitř vozu očekávejte teploty 50-60 °C a vyšší. Když se k tomu přidají kožená sedadla, je nemožné, abyste v autě zůstali prvních pár minut v pohodě. Jak účinněji chladit interiér vozu?

Na převážně německých automobilech se již několik desetiletí objevuje velmi zajímavý prvek. Podržením centrálního odemykacího tlačítka se okna automaticky otevřou na dálku. To je úplně první krok, který musíte udělat, než vstoupíte dovnitř, jak píše server Firestone.

Těm, kteří tuto skvělou funkci nemají, nezbývá nic jiného než ji provést ručně z místa řidiče. Podle odborníků nemá příliš velký smysl zapnout klimu hned jak nasednete. Někteří dokonce tvrdí, že není dostatečně účinná ani když auto stojí na místě, protože bude trvat déle, než se interiér ochladí na požadovanou teplotu. Podstatné však je, že se začalo ochlazovat a každých 5 °C méně v interiéru je přijatelnějším místem pro jízdu a soustředění.

Nejlepší je okamžitě nasednout do auta, nastartovat motor, stáhnout všechna okna a pomalu se rozjet. Po ujetí několika set metrů nastavte klimatizaci na nejnižší stupeň a ventilátor na nejrychlejší stupeň a zcela zavřete přední okna. Zadní nechte pootevřené s mezerou alespoň 5 cm po dobu nejméně půl minuty. Studený vzduch proudí z přední části vozu a vytlačuje teplý vzduch mezerou v zadních oknech. Poté zavřete okna a nastavte klimatizaci na požadované nastavení. Nepřehánějte to s rozdílem teplot. Tělu to neprospívá. Dlouhodobě se maximální rozdíl teplot pohybuje mezi 5-7 °C.

Tělo může být velmi citlivé na časté teplotní rozdíly. Pokud tedy víte, že budete brzy vystupovat z auta, vypněte klimatizaci několik set metrů před cílem cesty a stáhněte okénko, aby se vaše tělo mohlo pomalu připravit na vlnu veder.

Pokud máte nové vozidlo, deaktivujte systém start-stop. Klimatizace se automaticky vypíná při vypnutí motoru. Některé vozy na trhu jsou již natolik inteligentní, že při zapnuté klimatizaci automaticky deaktivují systém start-stop.

Pokud máte pocit, že vaše klimatizace nefunguje jako před lety, navštivte servisní středisko. Pravděpodobně budete muset doplnit chladivo. Nezapomeňte zkontrolovat pylový filtr.

Mnoha řidičům vadí zápach klimatizace

Zápach lze odstranit několika způsoby. Dezinfekci je možné provést doma nebo ve specializovaných servisech. Cena za dezinfekci se pohybuje mezi 200 – 500 Kč. Pokud se rozhodnete pro dezinfekci, je výměna filtru nezbytnou podmínkou.

V poslední době se často setkáváme s názorem, že lidé nepoužívají klimatizaci v autě, pokud nemusí. Způsobuje jim slzení očí, dráždí dýchací cesty atd. Pouštíte si klimatizaci jen v extrémních vedrech nebo vám běží celý rok? Do které skupiny patříte?

Zdroj: firestonecompleteautocare.com