Interval měnění stěračů mnoho řidičů nedodržuje. Často jej ani neznají
Stěrače čelního skla jsou jednoduchá zařízení, bez kterých není možné bezpečně řídit. Správný stav stěračů je nezbytnou součástí celoroční bezpečnosti řidiče a spolujezdce, píše web Firestone.
Účinnost čištění čelního skla závisí především na stavu stěračů. Na opotřebení má vliv počet provozních cyklů, ale také čas. Je to způsobeno běžným stárnutím pryže, která je hlavní součástí stíracích lišt.
Pruhy, přeskakování stěračů přes čelní sklo nebo skřípavé zvuky jsou rozhodujícími příznaky, které ukazují, že je třeba vyměnit stěrače. Stěrače se obvykle vyměňují ze dvou důvodů. V prvním případě vyměňujeme stírací lišty, když zjistíme nedokonalosti související s jejich výkonem, zatímco ve druhém případě je vyměňujeme pravidelně, dvakrát ročně nebo před a po zimě, protože se v tomto období intenzivněji opotřebovávají. Gumové stírací lišty jsou náchylné k poškození například v důsledku přimrznutí k čelnímu sklu nebo práce stěračů na zledovatělém čelním skle.
Řidič musí mít dobrý výhled na silnici před sebou a na své okolí. Zejména při jízdě za deště nebo sněžení, ale vlastně i za slunečného počasí, protože i tehdy je třeba čelní sklo pravidelně čistit. To není možné bez účinně fungujících stěračů.
Nezapomínejte udržovat vnitřní stranu čelního skla čistou. Když je špinavé, snáze se na něm usazuje vlhkost, která může být pro řidiče zejména v tomto ročním období nepříjemná a účinně snižuje viditelnost.
Zdroj: redakce; Firestone