Ford patentuje systém pro řízení vozidla mozkem. Snímá aktivitu mozkových vln a předpovídá, kdy se řidič chystá ovládat řízení, plyn a brzdy

Přidat na Seznam.cz

Společnost Ford podala u Úřadu Spojených států pro patenty a ochranné známky (USPTO) patentovou přihlášku na tzv. „rozhraní mozek-stroj“, které dokáže předvídat pokyny pro řízení, akceleraci a brzdění, píše web Motor Authority.

Přihláška uvádí popis způsobu sledování aktivity mozkových vln, který umožňuje předvídat, kdy se řidič chystá provést ovládací úkon. Systém by vyhledával mozkové vlny, které naznačují, že se blíží svalový pohyb, což by mu umožnilo předpovědět, že řidič například plánuje otočit volantem.

Tyto informace by pak byly předávány do asistenčních systémů automobilu, které by podle nich provedly příslušné úpravy. Auto by nepřevzalo řízení, pouze by doplňovalo to, co již dělá řidič.

Rozhraní mozek-stroj by se připojilo k senzorům a řídicím jednotkám vozidla, které již většina nových automobilů používá pro pomoc řidiči. Aplikace také popisuje čepici se senzory, kterou by řidiči nosili a která by monitorovala činnost mozku. To se zdá být poněkud nepraktické.

Není jasné, zda bude taková technologie někdy k dispozici v sériovém automobilu. Výrobci automobilů si často patentují nápady, které nemají v plánu konkrétně využít, jako způsob ochrany duševního vlastnictví. Ford má v poslední době hodně práce s patentovými přihláškami. Nedávno také podal přihlášky na třídílné zadní dveře pickupu a elektrickou spojku pro vozy s manuální převodovkou.

Zdroj: motorauthority.com