Falešná převodovka v elektromobilech. Neobvyklé řešení Toyoty. Blbost nebo dobrý nápad?

Přidat na Seznam.cz

Toyota chce přesvědčit příznivce manuálních převodovek v elektromobilech. Nejnovější prototyp je vybaven falešnou převodovkou, která simuluje manuální řazení.

Elektromobily nemají kvůli své konstrukci typické převodovky. Mnozí lidé jsou však natolik citliví na změnu, že je to může od koupě takového vozu odradit. Toyota se to rozhodla změnit a do nejnovějšího prototypu elektromobilu namontovala falešnou převodovku, píše portál The Verge.

Do středové konzoly byla umístěna klasická řadicí páka, která má navodit pocit manuální převodovky. Není však spojena s mechanismy vozu. Místo toho spolupracuje s reproduktorem umístěným v kabině vozidla, který vydává falešné zvuky motoru. Nejedná se však o pouhou atrapu, protože výrobce se postaral o jistou dávku realismu, takže při zařazení nesprávného rychlostního stupně může vozidlo dokonce „zastavit“.

Mluvčí Toyoty novinářům řekl, že zatím nebylo rozhodnuto, zda se tento originální nápad dostane do sériové výroby. Společnost také tvrdí, že cílem této technologie je zachovat zážitek z jízdy pro automobilové nadšence. Těžko však říci, zda řidiči o takové řešení skutečně stojí a budou mávat knoflíkem, který k ničemu neslouží.

Z pohledu běžného uživatele vozu je to bezvýznamné, protože pocity z používání manuální převodovky se neomezují jen na zvuk motoru. Rozšiřují se také na trhnutí při prudké akceleraci doprovázející podřazení, které příznivci tohoto typu převodovky tak milují.

Zajímavé je, že Toyota není jedinou společností, která plánuje montovat falešné převodovky do svých elektromobilů. S podobným nápadem přišel také Dodge, který plánuje podobné řešení implementovat do koncepčního vozu Daytona SRT. Podobnou převodovku plánuje nabídnout také divize N společnosti Hyundai v modelu Ioniq 5 N. Zdá se tedy, že podobných falešných převodovek bude v elektromobilech brzy mnohem více.

Je to podle vás blbost nebo dobrý nápad?

Zdroj: The Verge