Experti kritizují dotykové obrazovky. Odvádějí pozornost řidiče až na 48 vteřin
Všudypřítomné dotykové displeje ovládly svět moderního automobilismu a z mnoha automobilů udělaly něco jako chytré telefony s plechem, motorem a koly. Podle výzkumníků jde o velmi znepokojivý trend, píše server CarScoops.
Používání chytrého telefonu během řízení je ve většině civilizovaných zemí světa nezákonné. Přesto miliony řidičů každý den používají dotykové displeje svých vozů, které odvádějí pozornost, jako by se nic nestalo. Nezřídka platí, že čím novější model, tím složitější operace.
„Je to vážný problém, který se zhoršuje,“ říká Ian Jack z Kanadské automobilové asociace. „Provozovat všechny tyto věci je stále obtížnější,“ dodává. Jack je jedním z lidí, kteří chtějí zahájit celostátní kampaň s cílem upozornit řidiče na důsledky rozptýlení za volantem.
Ve zprávě, kterou vypracovala Univerzita v Utahu a nadace AAA Foundation, se můžeme dočíst, že v extrémních případech může nalezení správné funkce v menu nebo změna nastavení trvat až 48 sekund, což znamená, že „hrabání se“ v nastavení auta se nijak neliší od psaní SMS nebo prohlížení sociálních sítí během řízení. Samozřejmě s výjimkou toho, že je to stále legální a podporované samotnými výrobci.
Tesla problém č.1
Problém si začínají uvědomovat nejen vědci, ale i úřady, což dokazuje nedávné rozhodnutí Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu v případu Tesly, která musela zablokovat možnost používat hry během řízení. To však nic nemění na tom, že ostatní funkce se stále ovládají prostřednictvím obrazovky. Stejně jako v mnoha moderních automobilech. Bohužel ne všechny systémy fungují tak, aby řidiče pohlcovaly co nejméně.
Kampaně, jako je ta, kterou plánuje kanadská automobilová asociace, jistě pomohou zveřejnit tento problém, ale pravděpodobně nezmění směr, kterým se automobilismus ubírá. Zde by bylo zapotřebí konkrétních právních řešení. Existuje však obava, že mnoho modelů by se pak jednoduše stalo nelegálními.
Zdroj: carscoop.com