Evropský parlament rozhodl. Pravidla pro platby za dálnice se změní

Přidat na Seznam.cz

Během několika let nastanou změny pro majitele osobních, zejména bezemisních automobilů a nákladních vozidel. Evropský parlament přijal směrnici o platbách v silniční dopravě v zemích EU, píše server Europarl.

V oblasti plateb za užívání evropských dálnic se chystají velké změny. Po zveřejnění směrnice přijaté ve čtvrtek 17. února 2022 budou mít členské státy dva roky na přizpůsobení svých právních předpisů novému nařízení EU. Změny se dotknou jak profesionálních řidičů, tak uživatelů osobních automobilů.

Země EU se budou moci rozhodnout, zda budou taková vozidla zpoplatňovat formou poplatku za ujetou vzdálenost, nebo formou časové dálniční známky. Pokud se však rozhodnou pro druhý systém, budou muset uplatňovat nová pravidla.

O co jde?

V některých zemích, které se rozhodly pro systém dálničních známek, dnes existují ceníky s pravidelnými variantami dálničních známek, které nejsou pro cestující příliš výhodné a zároveň jsou velmi drahé, např. u nás. Cílem je, aby úřady zvýšily příjmy z dálnic na úkor návštěvníků a zároveň nepožadovaly přemrštěné sazby od vlastních občanů. To se bude muset do dvou let změnit.

V současné době stojí například roční dálniční známka pro slovenské dálnice 50 eur, cca 1300 Kč. Stále si můžete vybrat 30denní za 14 EUR, cca 360 Kč nebo 10denní za 10 EUR, cca 260 Kč. Mnoho lidí, kteří cestou na dovolenou projíždějí Slovenskem, si musí koupit 30denní dálniční známku, protože koupit si dvě desetidenní dálniční známky není ekonomicky výhodné. Podle nových pravidel budou moci slovenské orgány zachovat současnou síť dálničních známek, ale cena desetidenní dálniční známky bude muset klesnout z 10 EUR na 6 EUR, to je v přepočtu cca 150 Kč a cena třicetidenní dálniční známky ze 14 EUR na 9,5 EUR, cca 250 Kč.

Podobně tomu bude i v u nás. Tady bude muset cena desetidenní dálniční známky klesnout ze současných 310 Kč na 180 Kč. Při zachování současné roční sazby bude muset měsíční dálniční známka klesnout ze současných 440 Kč na 285 Kč.

Uživatelé nízkoemisních a bezemisních vozidel mohou také získat. Nová směrnice jasně naznačuje možnost stanovit zvláštní sazby pro řidiče těchto vozidel s hmotností do 4,25 tuny nebo je od mýtného zcela osvobodit. Tato oblast však zůstane v kompetenci jednotlivých států. Směrnice takové snížení nenařizuje. Tento typ řešení je už použitý u nás. Bezemisní vozy s emisemi do 50 g CO2/km jsou zde od mýtného zcela osvobozeny, zatímco vozy na biometan nebo zemní plyn musí platit poloviční sazbu.

Zdroj: europarl.eu