Elon Musk se přepočítal. Ani v roce 2022 Tesla nepřesvědčí úřady, že její auta jezdí bez řidiče

Přidat na Seznam.cz

Bezpilotní nebo autonomní vozidla jsou stále více diskutovaným tématem a vyjádření šéfa Tesly tomu bezpochyby napomáhají. Elon Musk se totiž již několik let snaží přesvědčit zákazníky i úřady, že jeho vozy jsou jen malým krůčkem k plně autonomnímu řízení bez zásahu řidiče. Skutečnost je však složitější a autonomní vozidla jsou mnohem tvrdším oříškem, než si majitel nejslavnější značky elektromobilů na světě původně myslel. Proto také jeho výroky nejsou tak sebevědomé jako kdysi.

Když Tesla v roce 2016 představila vylepšenou verzi Autopilota 2.0, Elon Musk předpověděl, že plně autonomní vozidla přijdou na trh do čtyř let. To se sice nepotvrdilo, ale šéf americké automobilky byl stále optimistou a nešetřil sebevědomými prohlášeními o této technologii. To se však nedávno změnilo a Musk otevřeně přiznává, že jejich software nedostane od úřadů zelenou (aby mohl jezdit bez kontroly a zásahu řidiče) ani v roce 2022. Snad poprvé naznačuje, že autonomní systém ještě není připraven plně nahradit člověka.

Podle serveru Automotive News Elon Musk uvedl, že přestože očekává, že hlavní aktualizace FSD Beta (Full Self-Driving) dorazí do konce letošního roku, na jejich systému je třeba udělat ještě hodně práce a nějakou dobu potrvá, než jej budou moci označit za finální. Kromě toho ji musí schválit také regulační orgány. Vydává ji Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA), který však v současné době vyšetřuje nehody, při nichž byl zapojen takzvaný autopilot. Úřad NHTSA si od automobilky vyžádal usvědčující údaje a letos v létě dokonce požádal o přímý přístup k systému FSD Beta. Proto je velmi nepravděpodobné, že by Tesla mohla v blízké budoucnosti provozovat vozy v plně autonomním režimu.

Tesla bude zcela jistě pokračovat ve vývoji. Elon Musk totiž věří, že autonomní vozidla se jednoho dne stanou nejdůležitějším zdrojem příjmů jeho společnosti, takže rozhodně nebude chtít polevit v tempu. Zaměstnance však čeká ještě spousta práce a také nesmírně důležité schvalovací razítko od NHTSA, které se nezrodí jen na papíře. Společnost Tesla doufá, že v roce 2023 provede další aktualizaci systému FSD, aby regulačním orgánům dokázala, že její technologie je mnohem bezpečnější než u průměrného řidiče. Někteří analytici však tvrdí, že největším problémem společnosti Tesla nejsou regulační orgány, ale samotný software a složitost autonomního řízení.

Zdroj: autonews.com