Dotace na elektromobily. Zvažují to další země

Přidat na Seznam.cz

Aby bylo možné přejít k elektromobilitě v plné míře, je nezbytné, aby si elektromobily mohli dovolit všichni motoristé. Na podporu této transformace proto některé země chystají dotace i na ojetá elektrická vozidla.

Pořizovací cena elektromobilů je obecně stále značně vyšší než v případě srovnatelných spalovacích aut. I když celkové náklady na vlastnictví se vyrovnávají už dnes, přičemž v některých případech se mohou elektromobily oplatit dokonce více, ne každý má finance na vyšší vstupní investici.

Řešením proto mohou být např. kromě leasingu i ojeté elektromobily. Ty jsou však v rámci pořizovacích nákladů obecně rovněž dražší než srovnatelné „ojetiny“ se spalovacím motorem. Proto některé země zvažují zavedení dotací i pro ojetá elektrické auta.

Začátkem minulého roku jsme informovali, že dotace na ojetá elektromobily připravuje Nizozemsko. A to ve výši asi 50 000 Kč (na nové elektromobily je to asi 100 000Kč). Elektrická ojetiny však musí splňovat předem stanovené požadavky a musí být zakoupeny u specializovaného prodejce. Tím se chce nizozemská vláda vyhnout podvodnému čerpání dotací.

Připojit se mohou další
No a aktuální Teslarati informuje, že zavedení dotací na ojeté elektromobily zvažují na státní úrovni i USA a Kanada. V případě Kanady by tak nešlo už jen o iniciativu neziskové organizace, ale o vládní projekt, který je ve fázi plánování.

A kalifornský kongresman Mike Thompson podal opětovný návrh v rámci zákona o růstu obnovitelné energie a efektivnosti (GREEN), díky kterému by motoristé kupující ojetý elektromobil získali daňové úlevy.

Takže se zdá, že iniciativy v této oblasti se začínají pomalu rozjíždět, což by mohlo napomoci ke zvyšování podílu elektromobilů pokud postupnému poklesu nežádoucích emisí z osobní dopravy, a to v rámci celkové cesty k uhlíkové neutralitě a čistšímu ovzduší. Věřme přitom, že se naplní některé prognózy, které hovoří o poměrně brzkém (minimálně) vyrovnaní cen elektromobilů a automobilů se spalovacím motorem, aby nebyly nutné žádné dotace na elektrická vozidla.