Dieselové vozy mají problém. Poprvé bylo v EU statisticky zaregistrováno více nových elektromobilů než dieselových vozů

Přidat na Seznam.cz

Dieselové vozy mají problém, pokud jde o klesající podíl na trhu v zemích EU. Zatím to bude pro diesel jen horší. Elektromobily se stále více tlačí do popředí na evropském trhu, kde Česká republika stále zaostává. Na úrovni EU zatím vedou statistiky benzinové automobily. Celkově registrace nových aut v červnu meziročně vzrostly o 17,8 % na milion vozů.

Je to vůbec poprvé, co se tak stalo: za jeden měsíc bylo v EU statisticky zaregistrováno více nových elektromobilů než dieselových vozů. Červnovému žebříčku však nadále dominují benzinové vozy, které zatím porážejí své konkurenty poháněné bateriemi. Poslední vývoj však naznačuje, že pochybnosti motoristů o elektromobilech (alespoň částečně) upadají v zapomnění.

Registrace nových automobilů v červnu meziročně vzrostly o 17,8 % na jeden milion vozů. Zároveň se zvýšil podíl aut na baterie z 10,7 procenta na 15,1 procenta. Elektromobily tak porazily dieselové vozy, které zaujaly tržní podíl pouhých 13,4 procenta.

Ještě populárnější než čistě elektrické pohony byly v červnu takzvané hybridní vozy s podílem 24,3 procenta. První místo v žebříčku si drží benzinové vozy (36,3 procenta). Na plug-in hybridy připadalo 7,9 procenta.

Růst elektromobilů, ale s otazníky

Nárůst elektromobilů potvrzují i údaje z Německa, evropské automobilové velmoci. V červnu 2023 bylo v nejlidnatější zemi EU registrováno téměř 53 000 automobilů na baterie, což představuje meziroční nárůst o 64,4 %. Němečtí motoristé zaregistrovali 78 000 hybridů, z toho téměř 16 000 plug-in hybridů. Výsledek mohl být ještě lepší – nebýt krácení dotací na ekologická auta.

Co se týče nových dieselových vozů, bylo jich zaregistrováno méně než 46 000. Jednoznačným vítězem žebříčku je i v případě Německa benzinový pohon s téměř 100 000 registrovanými vozy.

Automobilky dodávají zákazníkům stále více elektromobilů: například německému Volkswagenu se v první polovině roku 2023 podařilo meziročně zvýšit počet dodaných elektromobilů o zhruba 50 %. Zároveň se však zdá, že se automobilka potýká s oslabující poptávkou, takže pokud jde o velkého konkurenta Němců v podobě americké Tesly, má VW rozhodně ještě co dohánět.

Zdroj: redakce, Merkur