Diesel místo benzínu? Mají vozidla s naftovým pohonem opravdu tolik výhod oproti benzínovým?

Přidat na Seznam.cz

Nafta vs. benzín je debata stará téměř jako auto samo. Odpověď však není jednoznačná. Při výběru byste měli zohlednit, k čemu budete vůz používat, jaký máte rozpočet a jaké jsou vaše osobní preference, píše web NRMA.

Výhody nákupu vozu s naftovým motorem

 • Dieselové motory jsou úspornější než benzinové a vypouštějí méně emisí CO2, což je lepší pro životní prostředí. Diesely mají výrazně vyšší točivý moment (tažnou sílu) než jejich benzinové protějšky, což z nich činí vhodné motory pro tažení nebo pravidelnou přepravu těžkých nákladů, třeba i sedmi osob.
 • Díky vyšší hospodárnosti vznětových motorů můžete na jednu nádrž ujet až dvojnásobek kilometrů, což znamená méně cest do servisu.
 • Naftové palivo je méně náchylné k výkyvům cen než benzín.
 • Některé diesely jsou dokonce úspornější než hybridy a jejich pořízení je levnější.
 • Dieselové motory jsou obecně odolnější než benzínové, protože musí odolávat vyšším kompresním poměrům; to znamená lepší životnost. Rekordmanem v životnosti je Mercedes-Benz, jehož několik vozů ujelo na svém původním motoru více než 900 000 mil (1,45 milionu kilometrů!). Vzhledem k jejich vnímané „odolnosti“ je hodnota při dalším prodeji obvykle lepší než u jejich benzinových protějšků.
 • Dieselové motory nemají tolik dílů jako benzinové motory. Nevyžadují ladění ani zapalovací svíčky.
 • Diesely jsou skvělé na dálnici, protože poskytují silný předjížděcí výkon a často tak mohou činit bez podřazování.

Nevýhody nákupu vozu se vznětovým motorem

 • Běžné bezolovnaté palivo je u pumpy levnější než nafta, ve srovnání s benzinem nejsou ceny nafty levné.
 • Dieselové modely mohou být o 10-15 % dražší než jejich benzinové protějšky. Je důležité si spočítat, za kolik let se vám počáteční náklady vrátí v závislosti na ceně nafty a počtu ujetých kilometrů.
 • Servis vznětových motorů může být dražší, protože komponenty jejich palivového systému často stojí mnohonásobně více než ekvivalentní díly pro zážehový motor.
 • Diesel používá filtr pevných částic (DPF), který odstraňuje nepříjemné částice oxidu dusičitého znečišťující ovzduší, nicméně při používání převážně ve městě může dojít k jejich ucpání, což může vést ke znečišťování ovzduší škodlivými plyny. Výměna DPF filtru je také nákladná a u některých modelů se pohybuje až do vysokých výšin.
 • U ojetých dieselových vozů, pokud nejsou řádně servisovány a udržovány, mohou být náklady na opravy mnohem vyšší než u ojetých benzinových vozů.
 • Pokud jezdíte převážně po městě, u menších dieselových vozů se výhody v oblasti spotřeby paliva neprojeví.
 • Přestože se vznětové motory zdokonalují, některé stále zní jako nákladní automobily.
 • Na některých čerpacích stanicích se stále nacházejí čerpací stanice s dieselovými motory mimo hlavní dvůr a nejsou pod střechou.

Verdikt

Novější diesely obsahují filtry pevných částic, které mají zachytit nepříjemné částice oxidu dusičitého, který je spojován s kardiovaskulárními a respiračními chorobami. Zpráva Světové zdravotnické organizace z roku 2018 uvádí, že znečištění okolního (venkovního) ovzduší ve městech i na venkově způsobuje každoročně až 4,2 milionu předčasných úmrtí na celém světě. Nezapomeňte zkontrolovat údaje o svém vozidle (pokud kupujete nové) a stav filtru (pokud kupujete ojeté).

Když se podíváte na výhody a nevýhody nákupu vozu s dieselovým motorem, neexistuje jednoduchý způsob, jak určit, co je lepší, protože to skutečně závisí na vašich osobních okolnostech a na tom, jak plánujete vozidlo používat. Existuje však několik věcí, které je třeba zvážit. Pokud máte velkou rodinu a budete často převážet těžké náklady nebo případně tahat přívěs, malý karavan apod., pak je volbou diesel.

Pokud však chcete malé vozítko nebo auto na cestování po městě, pak před konečným rozhodnutím proveďte matematické výpočty.

Zdroj: mynrma.com.au