Defenzívní řízení. Co to je, jak to provozovat a je vážně k něčemu?

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste se někdy vydali na silnice, víte, že ne každý řídí dobře. Většina lidí si myslí, že ano. Někteří řidiči jezdí agresivně vysokou rychlostí, jiní zabloudí do jiného jízdního pruhu, protože nedávají pozor. Řidiči mohou jet příliš těsně za sebou, náhle odbočovat bez signalizace nebo kličkovat v provozu.

Agresivní řidiči jsou známým nebezpečím na silnicích a způsobují třetinu všech dopravních nehod, píše web Kids health. Nepozornost nebo rozptýlená pozornost řidičů se však stává stále větším problémem, protože lidé při řízení vykonávají více činností najednou. Telefonují, píší textové zprávy nebo kontrolují zprávy, jedí a podobně.

Dodržování těchto rad pro defenzivní jízdu vám pomůže snížit riziko za volantem

Myslete na bezpečnost

Pokud se sami vyhnete agresivním a nepozorným řidičským sklonům, budete mít silnější pozici při řešení špatné jízdy ostatních. Nechte mezi sebou a autem před vámi dostatek prostoru. Vždy zamykejte dveře a používejte bezpečnostní pásy, které vás ochrání před vymrštěním z vozu při nehodě.

Všímejte si svého okolí

Často kontrolujte zpětná zrcátka a 20 až 30 sekund před vámi kontrolujte podmínky. Mějte oči v pohybu. Pokud vozidlo vykazuje známky agresivní jízdy, zpomalte nebo zastavte, abyste se mu vyhnuli. Pokud řidič jede tak nebezpečně, že se obáváte, pokuste se opustit vozovku odbočením vpravo nebo dalším výjezdem, pokud je to bezpečné. Dávejte také pozor na chodce, cyklisty a domácí zvířata podél silnice.
Nespoléhejte se na ostatní řidiče. Buďte ohleduplní k ostatním, ale dávejte pozor sami na sebe. Nepředpokládejte, že vám jiný řidič uhne z cesty nebo vám umožní se zařadit. Předpokládejte, že řidiči budou projíždět na červenou nebo na znamení STOP, a buďte připraveni reagovat. Plánujte své pohyby s ohledem na nejhorší možný scénář.

Dodržujte pravidlo 3 až 4 vteřin

Vzhledem k tomu, že největší pravděpodobnost srážky je před vámi, používání pravidla 3 až 4 vteřin vám pomůže stanovit a udržovat bezpečnou vzdálenost za vozidlem a poskytne vám dostatek času na případné zabrzdění. Toto pravidlo však funguje pouze v běžném provozu za dobrých povětrnostních podmínek. Za špatného počasí prodlužte vzdálenost za vozidlem o další sekundu za každé situace, jako je déšť, mlha, jízda v noci nebo jízda za velkým nákladním vozidlem či motocyklem.

Snižte rychlost

Uvedené rychlostní limity platí pro ideální podmínky. Je vaší odpovědností zajistit, aby vaše rychlost odpovídala podmínkám. Vyšší rychlost navíc ztěžuje ovládání vozidla, pokud se něco pokazí. Abyste si udrželi kontrolu nad vozidlem, musíte kontrolovat svou rychlost.

Mějte připravenou únikovou cestu

Ve všech jízdních situacích je nejlepším způsobem, jak se vyhnout potenciálnímu nebezpečí, umístit své vozidlo tam, kde máte největší šanci vidět a být viděni. Zásadní je také mít k dispozici náhradní cestu, proto si vždy nechte únikovou cestu – místo, kam můžete přesunout své vozidlo, pokud je vaše bezprostřední cesta náhle zablokována.

Rizika

Pokud čelíte více rizikům, je nejlepší je zvládat postupně. Vaším cílem je vyhnout se tomu, abyste museli řešit příliš mnoho rizik najednou.

Odstraňte rozptýlení

Rozptýlení je jakákoli činnost, která odvádí vaši pozornost od řízení. Řízení si zaslouží vaši plnou pozornost – soustřeďte se proto na úkol řízení.

Zdroj: kidshealth.org