Dává smysl přestavba na LPG? Cena paliv totiž zase roste

Přidat na Seznam.cz

Cena paliv začíná opět stoupat. Na čerpacích stanicích ONO se jeden litr nafty momentálně prodává za 36,90 korun, litr Naturalu 95 je dokonce ještě o 1,60 koruny dražší. Ačkoliv cena dieselu a benzinu stoupá, LPG se tento růst netýká. Cena jednoho litru LPG momentálně na čerpacích stanicích ONO vyjde řidiče na 14,50 koruny. I proto se nabízí otázka, jestli dává smysl přestavba na LPG.

Velké cenové rozdíly mezi benzínem, naftou a LPG mají svůj původ hlavně ve spotřební dani. LPG je totiž oproti nim státem v tomto ohledu podporováno. Jedná se totiž o palivo, které je šetrnější k životnímu prostředí.

Přestavba vozu na LPG každopádně zájemce vyjde zhruba na 30 tisíc korun. Mezi náklady však nezapomeňte započítat i pravidelnou každoroční revizi takového zařízení, která se pohybuje okolo 800 korun. Navíc myslete na to, že každých deset let je potřeba plynovou nádrž vyměnit za novou.

Odborníci pro OctaviaClub uvedli, že průměrná cena za jeden najetý kilometr se u LPG dlouhodobě pohybuje kolem jedné koruny. I vzhledem k výše uvedeným nákladům tak platí, že nějakou dobu trvá, než se taková investice do přestavby řidiči vrátí. Odborníci pro Deník uvedli, že v průměru se řidičům vrátí vstupní náklady na přestavbu asi za jeden rok.

Pokud tedy hledáte odpověď na otázku, jestli pro vás přestavba na LPG dává smysl, musíte si sami zodpovědět na několik základních otázek. Tou první je, jestli Váš vůz je pro takovou přestavbu vhodný. Zároveň zkuste odhadnout, kolik kilometrů ročně najedete. U malých nájezdů totiž vysoká vstupní investice často nedává smysl. Myslete ale každopádně i na to, že v případě přestavby na LPG budete mít možnost čerpat LPG na daleko nižším počtu čerpacích stanic. Váš komfort se tedy sníží.

Zdroj: ONO, Deník, OctaviaClub