Česká modla slaví jubileum. Škoda Octavia si získala sympatie po celé Evropě

Přidat na Seznam.cz

Škoda Octavia Combi slaví čtvrtstoletí na trhu. Pojďme se ohlédnout za všemi generacemi tohoto oblíbeného rodinného vozu.

Geny oblíbeného kombi sahají až do 60. let minulého století, ale jeho novodobá historie začala v 90. letech. Světovou premiéru si Octavia Combi odbyla na ženevském autosalonu 3. března 1998, tedy přesně před 25 lety. Podívejte se na některé záběry z té doby:

Octavia se stala nejprodávanějším modelem značky Škoda a ve čtyřech generacích (1996, 2004, 2012 a 2020) z ní vyjelo více než 7,1 milionu vozů, z toho 2,8 milionu kombi (údaje za roky 1998 až 2022). Podívejte se, jak se oblíbená praktická verze kombi měnila v průběhu let.

První generace

Robustní a bezpečné kombi (oceněné čtyřmi hvězdičkami Euro NCAP), které navrhl Dirk van Braeckel za přispění Luca Donckerwolkeho, jenž se podílel i na designu Lamborghini, bylo uvedeno na trh v roce 1998, dva roky po debutu liftbacku. Kombi dostalo o 20 litrů větší zavazadlový prostor (548 litrů); vnější rozměry zůstaly stejné jako u liftbacku, pouze výška se zvýšila o 19 milimetrů (1 448).

Modernizace v září 2000 přinesla úpravu přední části vozu, světlomety a nárazník byly mírně zaoblenější a optika zcela čirá. Konstruktéři posílili B-sloupky a vyztužili motorový prostor. Vůz byl zvýšen montáží upravené zadní nápravy. Prvních moderních vozů Octavia Combi bylo vyrobeno více než 470 000 kusů. Výroba byla definitivně ukončena v listopadu 2010.

Druhá generace

Octavia II byla poprvé představena na ženevském autosalonu v roce 2004. Oproti předchozí generaci měla jiné motory, modernější techniku a robustnější karoserii. Masivní maska chladiče dostala lichoběžníkový tvar a nárazník tolik nevyčníval z karoserie. Ve zpětných zrcátkách přibyly ukazatele a B-sloupky byly opět o něco větší. V témže roce přišla Škoda Octavia Combi s objemem zavazadlového prostoru 580 litrů (1620 litrů po sklopení zadních sedadel). Na trh bylo uvedeno také kombi s pohonem všech kol (Octavia Combi 4×4) a rok po uvedení druhé generace přišla sportovní Octavia RS v obou karosářských verzích.

Rok 2007 přinesl premiéru verze kombi Scout s plastovými nárazníky, bočními prahy, nástavci prahů a spodními kryty. Z výrobní linky sjelo téměř 900 000 kusů Octavie Combi druhé generace.

Třetí generace

Předposlední generace vozů Škoda Octavia a Octavia Combi byla světu odhalena 11. prosince 2012 v továrním muzeu Škoda, sériová výroba byla zahájena o šest dní později. Její exteriér navrhl Jozef Kabaň, který jí dal nadčasově konzervativní hranaté tvary. Vůz byl postaven na nové platformě MQB A. Jeho standardní objem zavazadlového prostoru je 590 litrů u liftbacku a 610 litrů u kombi.

V lednu 2017 představila česká automobilka ve Vídni modernizovaný vzhled této generace. Hlavní novinkou byly dělené světlomety, které mohly být vybaveny technologií LED. Další novinkou byl prediktivní systém ochrany chodců. Zadní kola byla posazena o něco dále od sebe, což změnilo vzhled vozu a zároveň zajistilo lepší jízdní vlastnosti.

Čtvrtá generace

Současná generace debutovala v listopadu 2019. Verze kombi se ve skutečnosti objevila dříve než liftback. Octavia čtvrté generace je založena na modernizované platformě MQB, jejíž klíčovou vlastností je snadnější přizpůsobitelnost pro elektrifikaci. Proto je Octavia IV vůbec poprvé k dispozici jako mild-hybrid a plug-in hybrid.

Zcela přepracovaný je také interiér, který se více než kdy dříve zaměřuje na digitalizaci. Designové práce zahájil Jozef Kabaň, ale dokončil je jeho nástupce Oliver Stefani.

Zdroj: redakce; Skoda Storyboard