Češi jezdí rádi v létě na zimních gumách. Proč to nedělat a kdy přezout?

Přidat na Seznam.cz

Kdy nasadit letní pneumatiky? Spousta řidičů po zimě ani nepřezouvá a jezdí v létě na zimních gumách. To je ale špatně. Kdy přezouváme na letní pneumatiky a proč bychom to měli udělat?

Kdy tedy přezout letní pneumatiky? Většina řidičů se správně domnívá, že používání sezónních pneumatik je nutností. Je však třeba dodat, že v naší zemi neexistuje zákonná povinnost přezouvání na letní.

Proč je používání letních pneumatik opodstatněné? Důvody jsou následující:

Menší opotřebení pneumatik.
Úspora paliva.
Lepší výkon z hlediska brzdné dráhy na suché i mokré vozovce.
Větší stabilita letních pneumatik při vysokých rychlostech.
Menší hluk při jízdě.

Ukazuje se tedy, že letní pneumatiky jsou dobrou volbou díky kombinaci bezpečnostních a výkonnostních (také ekonomických) faktorů. To je samozřejmě velmi obecný závěr. O konkrétním modelu zimních pneumatik lze říci mnohem více. Spíše je třeba vycházet z toho, že v úvahu přicházejí osvědčené pneumatiky velmi dobré kvality.

Nesporně však existuje skupina motoristů, kteří se rozhodují pro celoroční pneumatiky. I takové pneumatiky jsou na trhu k dispozici. Často představují kompromis mezi nejdůležitějšími vlastnostmi výrobků určených pro zimní jízdu a výrobků určených pro jízdu v teplém ročním období. Vyplatí se pro ně rozhodnout? Diskuse na toto téma probíhají již řadu let.

Kdy si pořídit letní pneumatiky? Vyplatí se být opatrný

Kdy by měly letní pneumatiky nahradit zimní? Zde se rozhodně vyplatí dbát zvýšené opatrnosti. Zákon, který nestanoví, že se pneumatiky musí za určitých podmínek vyměnit, zde nepomůže. Zpravidla se však doporučuje neměnit pneumatiky příliš rychle. Je pravda, že oba typy pneumatik podporují bezpečnost v podmínkách, pro které jsou určeny. Pokud hrozí náhlý nástup zimy, je lepší zůstat u zimních pneumatik.

Vyplatí se také být racionální: za určitých okolností je možné s přezutím ze zimních na letní pneumatiky ještě chvíli počkat. To platí zejména v případě, kdy je daný vůz používán na krátké vzdálenosti. V takových případech je náhlý smyk na zledovatělé vozovce nebezpečnější než rychlé opotřebení pneumatik.

Proč není vhodné jezdit v létě na zimních pneumatikách?

Bezpečnost: Letní pneumatiky zaručují maximální bezpečnost na suchém a mokrém povrchu, když se teploty pohybují nad 7 °C. V zimních podmínkách, při teplotách pod 7 °C, poskytují certifikované zimní pneumatiky (označené M+S a/nebo 3PMSF*) lepší výkony než letní pneumatiky.

Úspora paliva: Valivý odpor zimních pneumatik je větší než u letních pneumatik stejného rozměru. Jízdou se zimními pneumatikami v létě tedy spotřebujete více paliva a vyprodukujete více emisí CO2.

Komfort: Přezutí pneumatik ze zimních na letní v okamžiku letních jízdních podmínek a vyšších teplot je také podstatné pro jízdní komfort. Letní pneumatiky zajišťují lepší ovladatelnost při teplotách nad 30 °C a tím i komfortní a bezpečnou jízdu.

Zdroj: redakce, Michelin