Bizarní situace. Číňané kupují stále novější elektromobily a staré nechávají na automobilovém hřbitově

Přidat na Seznam.cz

V mnoha čínských městech vznikají hřbitovy, kde jsou staré elektromobily odloženy. Důvodem je především rychlý růst tohoto odvětví.

Čína se stala světovou velmocí ve výrobě a prodeji elektromobilů, ale tento úspěch může mít i svou temnou stránku. Nedávné video, které se objevilo na Youtube, ukazuje obrovská pole plná tisíců opuštěných čínských elektromobilů.

Auta jsou zaparkovaná mimo jiné v jedné čtvrti města Chang-čou, hlavního města provincie Če-ťiang na východě Číny. Jsou pokryta silnou vrstvou prachu a kola jsou obalena trávou. Uvnitř však vypadají jako nové, protože plastové potahy sedadel jsou neporušené a obrazovky se stále lesknou. Rozloha pozemku, na kterém v Chang-čou rezaví přebytečná auta, je více než 15 000 metrů čtverečních a samotný pozemek je „komerční provoz“.

Důvod vzniku takových hřbitovů je prostý – majitelé přechází na nové, výkonnější vozy. Elektromobily zpočátku saturovaly trh, a to jak jednotlivci, tak společnosti nabízející svezení. Díky menšímu počtu funkcí a krátkému dojezdu na jedno nabití však velmi rychle zastaraly.

Zdroj: redakce, Inside EVs