Bezvzduchové pneumatiky vyjíždějí na běžné silnice. Testují je ve Francii

Přidat na Seznam.cz

Bezvzduchové pneumatiky jsou řešením, nad kterým už léta přemýšlejí nejen výrobci pneumatik. Jízda bez rizika defektu je zkrátka velmi lákavá v každém ročním období. O to těžší je tuto myšlenku převést do reality a splnit všechny legislativní a bezpečnostní požadavky dnešní doby. Zdá se, že nejdále je v této oblasti Michelin. Po Singapuru se bezvzduchové pneumatiky Michelinu nyní dostávají i na evropské silnice. Tentokrát na francouzských poštovních vozech.

Existuje několik způsobů, jak zabránit nebo alespoň minimalizovat riziko smrtelného defektu. Ať už se jedná o pneumatiky s pevnou bočnicí (Runflet), nebo o pneumatiky naplněné speciálním přípravkem, který je schopen pneumatiku po propíchnutí okamžitě zacelit zevnitř, vždy existuje řešení pomocí stlačeného vzduchu.

Michelin však již nějakou dobu pracuje na vývoji a zdokonalení kola, které nepotřebuje používat žádnou pneumatiku plněnou vzduchem. Výsledky nejnovějšího vývoje nyní míří do francouzských poštovních vozů.

Michelin svůj nový výtvor skutečně testuje v běžném provozu na běžných silnicích, ale zatím jen díky legislativní výjimce a v testovacím režimu. Pneumatika totiž musí projít všemi homologačními a bezpečnostními procesy, než bude schválena pro komerční prodej. Michelin však bez okolků přiznává, že nebude určena pro všechny vozy. Místo vzduchu používá pružné výztuhy a vyžaduje použití speciálních disků. A právě zde je zakopaný pes. Alespoň prozatím.

Než se tak stane, bude pneumatiku při testování používat 40 poštovních dodávek. Koncept pneumatiky bez vzduchu používá zkratku Uptis. „Uptis je výsledkem zhruba padesáti patentů v oblasti konstrukce pneumatik a high-tech materiálů. Jsme potěšeni, že si společnost La Poste, která má největší vozový park ve Francii, vybrala pneumatiku Michelin Uptis,“ uvedl Bruno De Feraudy z vedení společnosti Michelin. Nové pneumatiky nyní najely celkem více než 3 miliony testovacích kilometrů.

Zdroj: redakce, Michelin