Musí být vozidlo ze zákona pojištěné?

Přidat na Seznam.cz

Ano, je zákonným požadavkem mít uzavřenou pojistnou smlouvu, pokud vlastníte jakékoli vozidlo vhodné pro silniční provoz. Pojištění poskytuje finanční ochranu v případě nehody, a může tak pokrýt finanční náklady jiných řidičů, chodců a cestujících. Pojištění odpovědnosti za škodu je minimum, které potřebujete k legální jízdě po veřejných komunikacích.

Historie povinného ručení u nás začala již na počátku 19. století a rozvíjí se spolu s rozvojem automobilového průmyslu. V roce 1811 byl vydán Všeobecný občanský zákoník, ve kterém nebyla řešena pouze odpovědnost za škodu způsobenou provozem vozidla, ale obecná odpovědnost. 31.prosince 1932 začal platit zákon 198 / 1932 o dopravě motorovými vozidly a definitivně tak skončila dobrovolnost v jeho placení.

Pojištění vozidel poskytuje řidičům a účastníkům silničního provozu především finanční jistotu. Pokud by došlo k nejhoršímu, jejich finanční náklady budou pokryty. Často slyšíme, jak si majitelé automobilů stěžují na kázeň ostatních řidičů. Denně jsou hlášeny případy dopravních nehod a porušování pravidel. S ohledem na tyto faktory je důležité uzavřít pojištění vozidla hned poté, co si jej člověk koupí.

Auta jsou drahá, ale i platby za jejich opravy jsou nákladné. Někdy může dojít k poškození vašeho vozu v důsledku nedbalosti někoho jiného. Pokud má však viník pojištění auta, nemusíte tyto opravy platit sami.

Zaplacené povinné ručení vás ušetří od právních následků vámi způsobené dopravní nehody, která má za následek poškození majetku jiné osoby nebo zranění jiného řidiče / chodce. Ne každý, který utrpěl nehodu, má to štěstí, že se dostane pryč jen s několika modřinami. Některé nehody mají za následek zlomeniny a jiná vážná zranění, která vyžadují hospitalizaci. Tyto náklady je možné zaplatit z pojištění motorových vozidel.

Výhodou je sjednání smlouvy online, například na Top-Pojištění.cz. Porovnejte si sami povinné ručení. Kalkulačka je přehledná a zdarma. Během několika minut získáte pojistnou smlouvu i zelenou kartu do e-mailu.