FVE na střechu? Správný nápad! 

Přidat na Seznam.cz

Rozhodli jste se pro fotovoltaickou elektrárnu na střeše? Správná volba. Razantně snížíte své účty ze elektrickou energii. Zkrátka budete o krůček blíže k energetické nezávislosti. 

Každý zájemce o fotovoltaickou elektrárnu by si měl ujasnit několik důležitých věcí. Zvolit totiž bude muset nejenom jejich barvu, počet a rozměr (FVE se mu na střechu musí vejít), ale také jejich typ. Na ten se v následujícím článku zaměříme. 

Monokrystalický 

Monokrystalický panel poznáte na první pohled podle černé homogenní barvy článku. Jedná se o vůbec nejstarší a nejrozvinutější technologii výroby fotovoltaických panelů, které se vyrábějí řezáním tenkých plátků z jednoho krystalu křemíku. To je však energeticky velmi náročný proces, od nějž se v minulosti na nějakou dobu dokonce upustilo. Účinnost těchto panelů se pohybuje nad dvacet procent.

Polykrystalický

Roztavením různých fragmentů křemíku, ale i odřezků monokrystalických panelů vznikne panel polykrystalický s účinností pohybující se mezi patnácti a sedmnácti procenty. Ten je zase typický barvou namodralou nehomogenní. 

Bifaciální

Nejmodernější a technicky nejvyspělejší jsou panely bifaciální, jejichž zadní strana je skleněná. Panel je tudíž mnohem více účinný, protože je schopen přeměňovat elektrickou energii i z odraženého světla pod ním. Tyto panely ale nelze instalovat na šikmé střechy, u nichž se odrazová plocha nachází příliš blízko k samotnému panelu. 

Montáž FVE

Nejde však jen o samotné upevnění, nýbrž rovněž o jejich upevnění. K tomuto účelu se používají lehké a odolné hliníkové profily pro fotovoltaiku. K sehnání jsou například na e-shopu www.profimet.cz. Stejně jako měděné trubky a měděné plechy. K samotnému uchycení panelů je pak zapotřebí speciální systém uchycovacích háků, které se ke krovům přišroubují. Montáž fotovoltaických panelů v každém případě svěřte profesionální firmě.