Číslo VIN: Co to je a proč je důležité?
Každé motorové vozidlo má číslo VIN (Vehicle Identification Number), což je sedmnáctimístná kombinace čísel a písmen vyražená na podvozku, přičemž slouží jako jedinečný identifikační kód. Ve srovnání například s registračními značkami a dalšími kódy je VIN neměnitelné a je přiděleno vozidlu přímo na výrobní lince.
První tři pozice VIN označuje výrobce. Druhou částí VIN (čtvrtá až devátá pozice) je popis vozidla, například model, konstrukční či technické parametry i motorizace, a zbývající pozice (od desáté do sedmnácté) představují pořadové výrobní číslo.
Proč byste si měli kontrolovat VIN?
Kontrola VIN je nejbezpečnější a nejspolehlivější způsob, jak zjistit podrobné informace o daném motorovém vozidle, jestli se jedná o kradený kousek, nebo nikoliv. Výrobci osobních automobilů i dopravní inspektoráty mají databázi těchto čísel, přičemž pouhým zadáním VIN je možné přesně identifikovat automobil a ověřit jeho parametry.
V případě, že kupujete ojetý vůz, společnost Carvertical nabízí službu pro kontrolu VIN. Pokud se objeví nesrovnalosti, potom dejte od takové nabídky ruce pryč, protože zřejmě není něco v pořádku.
Kde můžete získat VIN?
VIN je vyraženo na podvozku vozidla, obvykle se nachází v motorovém prostoru nebo pod plastovým obložením kolem otvoru dveří řidiče či spolujezdce. Výrobci automobilů však kombinaci čísel a písmen opakují i na jiných částech, většinou pak na viditelných místech, jako je spodní část čelního skla. Policie tak může poměrně rychle a snadno zkontrolovat totožnost motorového vozidla.
Kdy byste měli zkontrolovat VIN?
VIN si prověřte hlavně v okamžiku, kdy se chystáte zakoupit ojeté vozidlo. Zkontrolujte, jestli se vytištěné VIN v technickém průkazu shoduje s VIN vyraženým na podvozku vozidla, respektive čelním skle.
Při kontrole VIN zjistíte, jestli nedošlo ke stočení kilometrů, stejně tak vám budou prozrazeny případné nehody, v nichž vozidlo figurovalo, ale také se seznámíte se skutečnou historií modelu.