Tato chyba vás může stát až 4 000 Kč ročně. Přitom stačí vytáhnout jedno zařízení ze zásuvky

Přidat na Seznam.cz

Nabíječku k mobilnímu telefonu používáme na denní bázi, a tak není divu, že mnoho z nás ji nechává neustále zapojenou do sítě. Pokud i vy patříte do této skupiny a i vy jste přesvědčeni o tom, že není-li v nabíječce zapojený i telefon, nespotřebovává žádnou energii, jste možná na omylu.

V dnešní době k sobě člověk a elektronika neodmyslitelně patří. Součástí našich životů se staly především chytré telefony, které už by se dnes daly označit za jakousi “prodlouženou ruku” člověka. Používáme je prakticky na vše – telefonování, psaní zpráv, sociální sítě, ale i k placení účtů, sledování filmů nebo ke zjištění aktuální situace o počasí.

Tato zařízení tedy pro nás pracují celý den a každý z nás svůj mobil nabíjí nejčastěji přes noc, když ho zkrátka nepotřebuje využívat. Je ale ekonomické nechávat telefon v nabíječce celou noc? A jak je na tom po finanční stránce běžný nešvar, tedy ponechávání nabíječky neustále v zásuvce?

Počítá se každý watt

Elektronika připojená do sítě spotřebovává energii téměř pořád. Například u lednice je to zřejmé na první pohled, ale co taková televize, počítač nebo mikrovlnná trouba?

Většina spotřebičů i po běžném vypnutí zůstává v takzvaném pohotovostním režimu. Ten se obvykle vyznačuje svícením malé kontrolky jako je tomu u většiny televizí a počítačů, nebo třeba běžícími digitálními hodinami na displeji. To bývá zase častým jevem na mikrovlnných i klasických troubách.

I když by se tedy mohlo zdát, že spotřebič je vypnutý a energii nespotřebovává, opak je pravdou. Pohotovostní neboli standby režim je nezanedbatelnou položkou na ročním vyúčtování a může pokrývat 5 až 20 % z celkové spotřebované energie

Výdaje za pohotovostní režim na jeden spotřebič se pohybují v řádech desítek korun za rok, ovšem pokud tyto částky sečteme, můžeme se dostat i na více než 4 000 ročně. A to je částka, která už je v rozpočtu znát.

Nabíjení telefonu stojí i pár stovek ročně
Nabíjení telefonu stojí i pár stovek ročně. Zdroj: Shutterstock

Kolik zaplatíme za nabíjení telefonu?

Pojďme se ale vrátit k mobilním telefonům. Představme si konkrétní situaci, kdy si nabíjíte svůj telefon denně. Vaše obvyklá rutina zahrnuje nabíjení přes noc – v tuto chvíli je již mobil vybitý, v noci ho nepotřebujete a ráno je připraven na další den.

Použijete-li klasickou nabíječku s výkonem cca 10 W a nabijete svůj telefon za 3 až 4 hodiny, spotřebujete tímto nabíjením asi 0,03 kWh, za měsíc je to tedy zhruba 0,9 kWh jen za nabíjení telefonu. Pokud to přepočítáme na peníze, utratíme za nabíjení telefonu asi 5 až 7 korun měsíčně.

Howtogeek.com

To se samozřejmě jeví jako “super cena”, nicméně necháváte-li telefon připojený celou noc, spotřeba je vyšší. Připočítejte k tomu dobití notebooku, tabletu, přenosného reproduktoru nebo chytrých hodinek a sečtěte tato nabíjení od všech členů domácnosti. Najednou se nepohybujeme v jednotkách, ale v nižších stovkách korun.

Prázdné nabíječky v síti s sebou nesou i další rizika
Prázdné nabíječky v síti s sebou nesou i další rizika. Zdroj: Shutterstock

Necháváte nabíječku neustále zapojenou? Nedělejte to

Necháváte po nabíjení telefonu a další drobné elektroniky nabíječku v zásuvce? Mýtus o tom, že pokud do nabíječky není nic zapojeno, nespotřebovává energii, je již dávno vyvrácen. Stejně jako elektřinu čerpá samotná nabíječka, může ji spotřebovávat právě i plně nabitá elektronika, kterou necháváme v síti zbytečně dlouho. Tento jev se označuje jako “standby power” nebo “vampire power”, tedy “upíří energie”.

Jedná se samozřejmě o pár haléřů až korun, ale pokud je tento zlozvyk pravidlem a nabíječka zůstává v síti téměř nepřetržitě, na ročním vyúčtování se to rozhodně podepíše. Výsledkem všech těchto “neviditelných spotřeb” pak mohou být nedoplatky za energie.

V souvislosti s ponecháváním prázdné nabíječky v zásuvce souvisí i mnohem větší rizika než pár korun za elektřinu navíc. Adaptér se může v zásuvce přehřívat a v případě závady pak hrozí nebezpečí požáru. To se ještě zvyšuje v případě, že jsou nabíječky zapojeny do prodlužovacího kabelu.

Zdroje: Howtogeek.com, Express.co.uk, vlasta.cz

[seznam-ads id="17779"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17898"]