Jídlo, které dětem do úst nepatří. Přitom to 90 % Čechů neví a dělají chybu
Na internetu často najdete divoká doporučení ohledně výživy dětí. Sociální sítě někdy mohou svými obrázky šťastných dětí až škodit, chytají se za hlavu odborníci. Rodiče navíc tato jídla v dobré víře skutečně považují za vyloženě dětská.
Na světě je zajímavý podcast, který o tomto škodlivém fenoménu pojednává. Dr. Frederica Amati, nutriční specialistka ve vědecké a výživové firmě Zoe říká, že existuje skupina potravin, která dětem vyloženě škodí. Na první pohled to mnohým lidem ani nemusí dojít, protože tyto potraviny dětem běžně podávají.
Dětská výživa má svá specifika
Výživa dětí má svá specifika, která se mění s věkem. Obecně lze ale říci, že děti mají zvýšenou potřebu některých základních živin:
- Bílkoviny: Pro růst kostí a svalů potřebují děti vyšší obsah bílkovin v jídelníčku. Tedy libové maso, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy.
- Vápník a vitamín D: Pro růst kostí je kombinace těchto dvou látek ve výživě klíčová. Největšími zdroji jsou mléčné výrobky nebo sardinky.
- Železo: Jeho potřeba je zvýšená, dětský organismus má vyšší nároky na množství červených krvinek, které přenáší kyslík v těle. Maso, vejce, sušené meruňky, kakao a melasa jsou dobrými zdroji.
- Vitamíny skupiny B: Pro správný vývoj mozku jsou důležité. Navíc dětem dodávají energii a především chuť k jídlu. Maso, zelená zelenina, mléčné výrobky, lahůdkové droždí a vejce jsou tím, co zařaďte do jejich jídelníčku.
Děti sice snáší větší počet kalorií, protože je potřebují pro svůj růst, ale nemá se to přehánět. A právě kalorie jsou součástí těch jídel, která by rozhodně neměly děti jíst často nebo (nejlépe) vůbec. Přitom právě při konzumaci takových jídel vznikají reklamní fotky a sdílení na sociálních sítích. Šťastné děti, které mají tohle na talíři!
Jsou to jídla pro děti?
Překvapivě to jsou často jídla, která jsou výrobci doporučována pro děti. Marketing úspěšně útočí na zaměstnané rodiče a stále spěchající členy rodiny. Řeč je o ultra zpracovaných potravinách.
A jako příklady jsou uvedeny v této studii:
- balený a trvanlivý chléb ze supermarketu
- snídaňové cereálie a slazená slepená granola
- ochucený jogurt, mléčné dezerty
- čokoláda, sušenky a lupínky
- energetické tyčinky
- pizzy a hotová jídla zakoupená v obchodě
- klobásy a uzeniny
Problém je v obsahu různých přídavných látek v těchto potravinách. Aby déle vydržely, měly barvu nebo si zachovaly strukturu. Čím více podpůrných chemických látek jídlo obsahuje, tím hůře. Navíc mnohé z těchto potravin mají vysoký obsah tuku nebo cukru, aby se podpořila jejich chuť.
Nehledě také na to, že čím více je potravina zpracovaná, dobarvená, dochucená, tím snáze si výrobce může dovolit ji vyrábět z nepříliš kvalitních prvotních surovin. Ochucené dětské cereálie a jogurty jsou zdaleka nejhorší.
Železo a vápník? Ach, vůbec ne
Typickým příkladem mohou být snídaňové cereálie, které jsou plné cukru, soli a dalších přísad. Ale spotřebitele výrobce klame, aby si myslel, že obsahují vápník nebo železo. Na tyto informace na krabičkách cereálií často výrobci lákají. Obsah těchto zdravých a obohacujících látek je ale zcela mizivý v porovnání s tím, jak sladké a „umělé“ cereálie jsou.
Čím to tedy nahradit?
Článek ve zpravodajském online magazínu getsurrey.com znovu připomíná tři pilíře, které jsou zásadní:
- luštěniny (cizrna, čočka a fazole)
- ořechy
- řecký jogurt
Mohou nám být inspirací, jak si právě z těchto opravdu zdravých dobrot udělat mlsání, které se tomu ze supermarketu jen těžko vyrovná.
Zdroj: getsurrey.co.uk (Federica Amati), getsurrey.co.uk, youtube.com