Toto ovoce teď najdete v každém obchodě. Nevyhýbejte se mu, posiluje imunitu
Možná jste si na pultech všimli zářivě oranžového ovoce, které se stává v České republice stále oblíbenějším. Je bohaté na vitamíny, vlákninu a často je spojováno s pozitivními účinky v oblasti léčby nachlazení nebo posílení imunity.
S nástupem chladného počasí přichází také zvýšená potřeba chránit se před nemocemi. Denně přicházíme do kontaktu s lidmi, kteří nás mohou nakazit. Existuje ale možnost, jak tomu předejít. Na trhu se stále častěji objevuje ovoce, které je hojně užíváno po celém světě.
Je šťavnaté, chutné a plné vitamínů, které jsou klíčové pro posílení imunity. Odborníci doporučují konzumovat toto ovoce čerstvé, aby v něm zůstalo maximum výživových hodnot, které mohou být tepelnou úpravou znehodnocovány.
Čerstvost nadevše
Pro zachování všech výživových hodnot ovoce je zásadní konzumovat ho čerstvé. Vitamíny, antioxidanty a enzymy, které jsou v čerstvém ovoci obsaženy, mohou být při tepelné úpravě zničeny. Proto se také doporučuje konzumovat sezónní potraviny. Konzumací čerstvého ovoce dáváte svému tělu maximum z toho, co vám může nabídnout.
Mimo to, že výzkumy ukazují, že je čerstvé ovoce zdravější, má také o mnoho lepší chuť.
Co by ovoce, které konzumujeme, nemělo postrádat?
Ovoce je potravinou, která obsahuje složky, nezbytné pro naše zdraví. Existuje několik hlavních nutričních hodnot, které by ovoce nemělo postrádat.
- Vitamín C – podporuje imunitní systém, přispívá k hojení ran a pomáhá léčit záněty, je to antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály
- Vláknina – zvyšuje pocit sytosti, podporuje zdravé trávení a snižuje hladinu cukru v krvi, čímž minimalizuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
- Draslík – pomáhá svalům plnit jejich funkci a podporuje nervový systém, reguluje krevní tlak a pomáhá tak ke zdraví srdce
- Antioxidanty – chrání organismus před oxidačním stresem, jehož častým výsledkem bývají chronická onemocnění, mají také protizánětlivé účinky a jsou spojovány s prevencí vzniku rakoviny
- Hořčík – reguluje krevní tlak a cukr v krvi, podílí se na syntéze bílkovin v těle a podporuje správnou funkci svalů
- Přírodní cukry – jsou rychlým zdrojem energie, aniž by způsobovaly prudké výkyvy hladiny cukru v krvi
Kaki jako zdroj vitamínů a minerálů
Ovoce kaki, zvané též Diovo ovoce, pochází z Asie, konkrétně z Číny a Japonska. O jeho blahodárném vlivu na zdraví se ví už tisíce let, ale až v posledních letech se ovoce začalo objevovat také na českých pultech.
Kaki se mezi zákazníky stává stále oblíbenějším, pro jeho sladkou chuť, jemnou a šťavnatou texturu a velký obsah vitamínů a dalších živin.
V kaki najdete vitamín C, draslík, vlákninu, fosfor, hořčík, mangan, měď, vápník a antioxidanty.
A jak si správně na kaki pochutnat?
Ovoce je nejlepší konzumovat syrové s tím, že z něj odstraníte stonek. Uvnitř na vás bude čekat krémová dužina, kterou můžete vydlabat lžící. Někteří lidé tvrdí, že dužina chutná jako sladký pudink. Druhým zase připomíná chuť meruněk.
Možná vás zajímá, za kolik tento ovocný zázrak pořídíte, protože obchody stále zdražují. Jeden kus kaki pořídíte v ceně kolem 20 Kč za kus. Utratíte tedy minimum a pro své zdraví uděláte maximum.
Zdroje: pestujme.cz, libelle.nl, health.umms.org, nutritionletter.tufts.edu, nzip