Uděláte tuto chybu a zaplatíte za ni svými úsporami. Takto zloději poznají svou oběť

Přidat na Seznam.cz

Platba kartou se může snadno stát rizikovou činností a zloději čekají na naše přesně dané chování. Někdy je dokonce v rámci bezpečnosti lepší celý proces platby zrušit, nákup odložit, nebo platit hotově. Nebezpečný může být i výběr hotovosti z bankomatu.

Rádi platíme kartou. Je to pohodlné, rychlé a bezbolestné. Často nás ani nenapadne, že by s tím mohla být spojena nějaká rizika, snad kromě ztráty nebo krádeže karty, kdy už víme, že prvním krokem je urychlené telefonické blokování, nebo blokování prostřednictvím internetového bankovnictví. V tomto banky jednají skutečně rychle a riziko zneužití je zažehnáno.

Co ale může naši kartu také ohrozit? Některé situace by nám ani podezřelé nepřipadaly, ale zloději na takové přímo čekají, nebo je dokonce záměrně vyvolávají.

Ztráta PINu, zapomenutí

Byť je to stále jedna ze základních bezpečnostních pouček, mnoho lidí si PIN někam pro úplnost píše. V nejhorším případě ho má na lístečku v peněžence, nebo co hůř, přímo napsané na platební kartě. Zloděj pak má výrazně ulehčenou situaci, než stihnete platební kartu zablokovat, může vybrat peníze i nad limitní částku.

PIN nemusíte používat ten, který je vám prvotně přidělen bankou, dokonce se doporučuje ho změnit a pak pravidelně měnit v určitých časových intervalech. Svůj PIN si nejlépe zapamatujte tak, že to bude nějaké vaše oblíbené číslo. Nikoliv však, raději, datum narození. Třeba váš osobní šťastný den… nebo využijte triky, jak si zapamatovat PIN:

  • Nahraďte v hlavě čísla obrázky: 4 (auto – má čtyři kola), 2 (manželka – má druhá žena),  68 (oblíbený hokejista a  jeho číslo dresu).
  • Spojte si s číselným kódem nějaký příběh nebo písničku, básničku. Musí to být příběh nabitý emocemi, zapamatovatelný, aby vám byl schopen proběhnout před očima i ve stresu, že jste zapomněli PIN. Nebo rýmovačka s číslovkami.
  • Pohyb na klávesnici je také dobrým tipem. Někteří lidé si dobře pamatují kódy jako pohyb po numerické klávesnici. Problém ale je, že k rozpomenutí konkrétních čísel pak potřebují vidět numerickou klávesnici, můžete si ji však například vyfotit do mobilu a v případě nouze máte šanci si rozpomenout.
Při platbě kartou si nenechte kartu odnést číšníkem.
Při platbě kartou si nenechte kartu odnést číšníkem Zdroj Shutterstock

Zakrývejte zadávání PINu rukou

U bankomatu i v supermarketu zakrývejte PIN rukou. Pokud máte pocit, že žádnou diskrétní zónu nemáte, raději zaplaťte hotově.

Nenechte se rozptylovat

Častou metodou zlodějů je, že nás u placení příliš rozptylují. Nenechte se rozhodit ruchem kolem, nenechte si radit nebo „pomáhat“ někým cizím. Podvodníci toto mohou používat jako záminky k okradení. Kradou se jak data, tak i přímo peníze.  V takovou chvíli raději zaplaťte hotově.

Nikde se zbytečně nezdržujte a kartu vytahujte jen na dobu nezbytně nutnou

Při platbě kartou buďte rychlí. Nevytahujte ji předčasně, po platbě ji okamžitě automaticky schovejte zpátky na místo. Při rozhovoru, zejména s náhodnými kolemjdoucími, kteří vás zastavili pod nějakou záminkou, nemějte kartu nebo peněženku v ruce.

U bankomatů buďte opatrní.
U bankomatů buďte opatrní Zdroj Shutterstock

Je-li něco podezřelé, bankomat špinavý, odejděte

Rozhodně odejděte okamžitě od bankomatu, který je špinavý, zdá se, že s ním bylo manipulováno, je poškozený, zanedbaný, na skrytém místě, kde se necítíte bezpečně, nebo když vydává podivné zvuky. Jednoduše pokaždé, když se vám něco nelíbí a vybočuje to z běžné práce s bankomatem.

  • Používejte raději jen bezkontaktní přihlašování karty bez vkládání do bankomatu, vyhnete se tak tzv. skimmovacímu zařízení, které karty zneužívá.
  • Je-li krytka vstupu podivně uvolněná, pokud s ní lze hýbat, též se může jednat o skimmovací zařízení
  • Zakryjte PIN při zadávání i na bankomatu pro případ, že by v okolí byly nainstalovány podvodné kamery
  • Nevybírejte peníze, když je těsně za vámi jiný člověk nebo několik nápadných osob v okolí.

Nenechte odcházet číšníka ani obsluhu s vaší kartou pryč

Nenechte svoji kartu nikdy bez dozoru, nedovolte, aby si například číšník odnesl kartu někam dozadu s tím, že si platbu provede sám. I u obchodníků buďte vždy vy tím, kdo kartu drží a jen na dobu nezbytnou používá u jejich platebního terminálu.

Zdroj: merkur.de, merkur.de, idnes.cz