Toto levné auto za 400 tisíc korun dobývá Česko. Ale pozor, má to háček
Čínské vozy přinášejí do Česka novou éru dostupné mobility. S moderními technologiemi, atraktivním designem a konkurenceschopnými cenami se stávají stále častější volbou u českých řidičů. Nízká cena s sebou ale nese určitá rizika, se kterými je třeba počítat.
Čínská auta se na trhu prezentují jako levná a atraktivní alternativa k zajetým evropských značkám. Zákazníkům nabízejí především cenovou dostupnost, ale i další zajímavé vlastnosti.
Tento rostoucí segment totiž přináší vozy, které spojují moderní technologie, funkční design a často nadstandardní výbavu, jež by u evropských značek zákazníci obvykle hledali ve vyšší cenové kategorii. Čínské automobilky mají k dispozici pokročilé výrobní technologie, což jim umožňuje efektivně nabízet konkurenceschopné vozy na globálním trhu.
Právě díky poutavé cenovce a širokému spektru modelů se čínské automobily stávají stále žádanější pro řidiče, kteří hledají dostupné rodinné vozy, ale i pro ty, kteří zvažují přechod na elektromobilitu. Řada čínských modelů totiž nabízí poměrně dlouhý dojezd, moderní bezpečnostní prvky a designový interiér, což jsou trendy, které momentálně rezonují evropským trhem.
Na výběr je toho více
Zatímco donedávna byl výběr čínských modelů u nás poměrně skromný, dnes už má i český zákazník při nákupu mnoho možností. Sáhnout může po menších městských vozech, rodinných SUV nebo po stále populárnějších elektromobilech.
Mezi aktuálně nejžádanějšími modely v Česku vynikají vozy značky MG, které zaujmou jak svou cenou, tak bohatou výbavou a zajímavým designem. Značek, které dobývají západní trhy, je ale více.
MG jako dostupný luxus
Jak již bylo zmíněno výše, MG patří mezi ty nejpopulárnější čínské značky. Modely jsou oproti jiným vozům v podobné kategorii podstatně levnější, vypadají ale designově, reprezentativně a jsou nabité moderními technologiemi. Mezi nejoblíbenější patří MG ZS a MG HS.
MG ZS je SUV zaměřené na městské použití, které konkuruje modelům jako Dacia Duster. MG HS, větší SUV, se zase srovnává s modely typu Škoda Karoq nebo Kia Sportage a přitahuje zákazníky například 7 letou zárukou.
Další oblíbené značky čínských aut
- BYD – tato značka se prosazuje hlavně svými elektromobily, například modely BYD Seal a BYD Atto 3. Atto 3 je cenově dostupné SUV s dojezdem kolem 400 kilometrů, což ho staví jako konkurenta v segmentu elektromobilů. BYD Seal je sportovnější model, který nabízí pokročilé technologie a vyšší výkon, což oslovuje zájemce o delší dojezd a kvalitní výbavu.
- Dongfeng a Forthing – prozatím jsou tyto značky méně rozšířené, jejich popularita ale stoupá, zejména díky opravdu výhodné ceně. Dongfeng nabízí například model Fengon 5, který je k dispozici za cenu začínající kolem 400 tisíc korun a přitahuje zákazníky díky dostupnosti náhradních dílů a relativně nízkým provozním nákladům
Nízká cena jako kompromis?
Navzdory mnoha atraktivním výhodám mohou čínské vozy skrývat některá úskalí, která je dobré zvážit před samotnou koupí. Jedním z hlavních limitů je častá absence rozsáhlé servisní sítě, což je pro některé řidiče rozhodující. Většina lidí chce mít auto opravené co nejdříve a servis ideálně přímo v místě bydliště, což u čínských aut v současnosti není úplně možné.
Pokud byste se rozhodli dát auto do neautorizovaného servisu, i tak můžete narazit. Další problém je totiž omezená dostupnost náhradních dílů. Čínské automobilky prozatím nemají v Evropě dostatek skladů s náhradními díly, a tak je nutné je objednávat přímo z Číny. S tím se pojí dlouhé čekací lhůty a celá oprava se časově protáhne.
Za zmínku stojí také samotná kvalita. Auta lákají mimo jiné i na moderní vychytávky a plno různé elektroniky. Technologické vybavení ale může být na nižší úrovni než u některých evropských značek. I u materiálů se jde často do kompromisu a některé modely mohou mít například horší antikorozní povrchovou úpravu.
Zdroj: idnes.cz, forbes.cz, seznamzpravy.cz