Jak se připravit na stěhování, aby proběhlo hladce?
Navzdory tomu, co se říká, stěhování nemusí být až tak hrozný životní zážitek. Čím lépe se na něj připravíte, tím hladčeji proběhne. Co všechno byste tedy předem měli zařídit?
Ideální je začít se připravovat asi týden až dva předem. Více dopředu to nemá smysl, protože si stejně nemůžete sbalit věci, které doma používáte.
Stěhování je příležitost zbavit se věcí
Nestěhujte všechno. Proč přenášet věci, na které se vám doma roky stejně jenom práší? Prodejte je, darujte, vyhoďte. Nebudete muset přenášet tolik krabic a uvolní se vám místo na nové věci.
Popřemýšlejte i o nábytku, pravděpodobně si s sebou nebudete brát všechen. Možná by váš starý gauč ani neprošel dveřmi nového bytu.
Připravte si krabice a obalový materiál
Dají se sehnat v supermarketech, spousta lidí, kteří se právě přestěhovali, nabízí jejich odkoupení za slušnou cenu, a pokud máte na stěhování firmu, pravděpodobně vám krabice na stěhování zapůjčí zdarma. Kromě nich si připravte ještě bublinkovou fólii, ta je praktická na obalení nádobí a všech křehčích věcí.
Věci do krabic uspořádejte logicky
Vezměte si k ruce fixu, každou nabalenou krabici pečlivě popište, aby bylo jasné, co se v ní nachází. Dobré je, když do jedné krabice nemícháte věci z více místností. Barevnými fixami můžete třeba dělat puntíky na krabice, pak budete vědět, kterou donést do jaké místnosti.
Rozložte nábytek a vše si popište
Vyklizený nábytek budete muset rozložit. Součástky dejte na jedno místo, šroubky do igelitového pytlíku, který popíšete. Věci, které patří k sobě, nechávejte u sebe a společně je stěhujte. Šroubky v sáčku můžete například strečovou fólií připevnit přímo k jednotlivým dílům nábytku. Obalit nábytek strečovou fólií je dobrá praxe, aby se při stěhování neušpinil. Proti poškrábání ho však úplně nezachrání.
V neposlední řadě si rozmyslete, zda se vám vyplatí stěhování s profesionály, nebo si vypůjčíte dodávku a zmobilizujete kamarády. Druhá varianta nemusí být tak výhodná, jak se na první pohled zdá.