Obkládání prkýnka veřejných toalet není dobrý nápad. Toaletní papír je pro choroboplodné zárodky živnou půdou
Od malička vás učili, že se na veřejných toaletách máte dotýkat minima věcí a už vůbec ne záchodového prkénka. Pokud ano, pravděpodobně vám bylo řečeno, abyste na veřejných toaletách prkénko zakrývali toaletním papírem. Asi vás to překvapí, ale učili vás to špatně.
Veřejné toalety jsou pro mnohé lidi noční můrou plnou bakterií. Existují ale momenty, kdy je jednoduše nutné je použít. Pokud jste si mysleli, že pokrytím záchodového prkénka toaletním papírem zmírníte riziko nakažení bakteriemi, pletli jste se. Možná se naopak vystavujete ještě většímu riziku, než jste si mysleli. Přesto, že se toto řešení zdá jako logické, mnoho vědeckých studií ukazuje, že může být usednutí na papírem pokryté prkénko stále velmi ohrožující zdraví.
Proč se veřejným toaletám raději vyhýbat?
Veřejné toalety v lidech vzbuzují strašlivé představy o bacilech, které číhají na každém rohu. A tato úzkost je oprávněná. Na toaletách totiž podle studie hrozí nakažení streptokokem, stafylokokem, bakterií E. coli, bakterií Shigella, hepatitidou A nebo různými pohlavně přenosnými chorobami, jako jsou chlamydie nebo kapavka.
Bohužel ale mohou nastat chvíle, kdy je použití veřejných záchodků neodvratné. Jak se pak chovat, abyste zmírnili riziko nakažení? Nejlepší je vyhnout se přímému kontaktu s čímkoliv hned poté, co vstoupíte na toalety. Pokud je to nutné, dotýkejte se věcí přes nějak hadřík nebo toaletní papír, a to včetně vypínačů, klik nebo splachovacího zařízení. Bohužel ne vždy vám může toaletní papír pomoci.
Toaletní papír na prkénku veřejných toalet vám nepomůže
Mnoho z nás bylo od dětství učeno pokládat na prkénko veřejných záchodků toaletní papír. Výsledkem mělo být to, že se zmírní riziko nakažení chorobami. Nicméně záchodové prkénko není běžným prostředkem pro přenos infekcí. Mnoho choroboplodných organismů totiž na prkénku přežije jen velmi krátkou dobu. Abyste se nakazili nějakou chorobou, musely by virové zárodky přijít do styku přímo s vaší močovou trubicí nebo genitálním traktem či nějakou otevřenou rankou na kůži, což není příliš pravděpodobné.
Většina bakterií ale dlouho přežívá ve vzduchu, do kterého se dostávají například splachováním, což může kontaminovat samotný toaletní papír, který se nachází poblíž záchodu. Díky materiálu, z kterého je papír vyroben, se na něm bakterie dokáží udržet dlouho a kontaminovat tak vaši kůži. Proto může být dotknutí se toaletního papíru mnohem nebezpečnější než samotné prkénko.
Jak minimalizovat riziko nakažení bakteriemi?
Nejméně rizikové je tedy nedotýkat se prkénka vůbec a vykonat potřebu v podřepu. Další, bezpečnější možností, je použití vlastních papírových kapesníčků nebo jednorázových ochranných pomůcek, kterými lze prkénko pokrýt, jsou-li k dispozici. Dále s sebou můžete nosit dezinfekci. Pro tento účel jsou ideální praktické ubrousky, které jsou dezinfekcí napuštěny. Při sobě můžete mít také dezinfekční gel na ruce, protože na mnoha veřejných záchodcích chybí mýdlo nebo neteče voda.
Omezte čas, který na toaletě trávíte a před splachováním vždy zavřete víko toalety. Ihned po spláchnutí toaletu opusťte. Na veřejných záchodcích nikdy nejezte, nepijte, nekuřte a nepoužívejte mobilní telefon. Zbytečně se také nepřibližujte k ostatním uživatelům toalet.
Radši to už nikdy nedělejte
Pokládání toaletního papíru na prkénko veřejných toalet není dobrý nápad. Tento zvyk, který dospělí učí děti téměř od jejich narození, může způsobit víc zdravotních komplikací než dotknutí se samotného prkénka.
Toaletní papír je pro choroboplodné zárodky živnou půdou díky svému materiálu. Hladký povrch prkénka neumožňuje bakteriím přežít na něm dlouhodobě. Pokud tedy na veřejných toaletách narazíte na zakrytý toaletní papír, máte štěstí. Pokud je ale papír položen volně, raději se jeho použití vyhněte a noste při sobě vlastní papírové kapesníčky, které zmírní riziko možného nakažení bakteriemi.
Zdroje: webmd.com, herzindagi.com, verywellhealth.com