Přidejte do polévky tuto tajnou ingredienci. Nikdo to nechápe, ale je to zázrak

Přidat na Seznam.cz

Milujete polévky a chcete nějakým způsobem oživit jejich chuť? Existuje ingredience, o které možná zatím nevíte. Polévkám ale dodává jemnou nasládlost a zvýrazňuje jejich chuť. 

Dobrá polévka není pouze o kvalitních surovinách a umění vařit. Někdy chuť pokrmu může povznést na vyšší úroveň jen jedna jediná ingredience, která jídlo udělá neobyčejným. Víme o jedné takové přísadě, kterou mnoho kuchařů přehlíží. Přitom se jedná o takový malý zázrak v kuchyni, který zjemňuje kyselost a zvýrazňuje sladkost. Výhodou této ingredience je, že nestojí mnoho a jde čistě o přírodní produkt, který je snadno dostupný. Možná je vhodný čas tuto tajemnou ingredienci objevit a vyzkoušet.

Proč byste měli jíst polévky? 

Žena držící horkou polévku.
Polévky mají spoustu zdravotních benefitů Zdroj Shutterstock

Milovníci polévek mají velkou výhodu, protože jejich pojídání přináší několik benefitů. Pokud se řadíte k těm, kterým polévky nevadí, ale ani je příliš nevyhledávají, máte možnost přehodnotit pohled na věc. Existuje totiž řada důvodů, proč jíst polévky.

Zaprvé jsou levné, jednoduché na přípravu a jejich konzumace vás dokonale zasytí. Další výhodou je, že je můžete skladovat po dlouhou dobu v mrazáku. Můžete tak mít polévku stále po ruce a použít ji, až budete potřebovat. Polévky jsou také skvělou formou hydratace organismu. Během zimy totiž mají lidé tendenci přijímat méně tekutin, což může polévka celkem dobře vykompenzovat.

V neposlední řadě jsou polévky pokrmem, který je plný vitamínů, minerálů a živin, jež posilují imunitu a pomáhají v boji s nemocemi. Zvláště, pokud polévka obsahuje suroviny, jako je česnek, cibule, celer nebo mrkev. Výhodou horké polévky navíc je, že je teplá a tím pomáhá zklidnit bolest v krku.

Co je tajnou přísadou a proč byste ji měli použít?

Jedná se o tymiánový med, který zvýrazňuje chuť nejen polévek, ale je také vhodné například do čajů, na pečivo nebo do koktejlů. Tento med se používal už od starověku a pokrmům dodává unikátní bylinnou chuť. Med je skvělou volbou, pokud chcete zmírnit kyselost pokrmu, podpořit jeho sladkost nebo mu dodat zajímavý bylinný podtón.

Med s tymiánem má navíc zdravotní benefity. Med podporuje trávení, obsahuje řadu živin, je bohatý na antioxidanty, pozitivně ovlivňuje krevní cukr a posiluje zdraví srdce. Tymián zase působí protizánětlivě, zlepšuje zdraví střev, zlepšuje náladu a posiluje imunitu.

Jak si tymiánový med vyrobit a použít ho?

Sklenice medu a snítky tymiánu.
Přidáním tymiánového medu zlepšíte chuť každé polévky Zdroj Shutterstock

Připravte si snítky čerstvého tymiánu, a to nejlépe na farmářském trhu. Ujistěte se, že tymián není zvadlý a má výraznou vůni. Můžete použít i sušený tymián. V takovém případě nebude mít med ale příliš výraznou chuť. Poté si vyberte med, který budete používat. Z tymiánu odstraňte stonky, zbytek bylinky rozmělněte v hmoždíři a vložte do sterilizované sklenice. Díky rozmělnění se do medu uvolní více šťáv a aromatu z bylinky. Tymián opatrně zalijte medem a sklenici uzavřete. Sterilizace sklenice je důležitá, aby nedošlo ke znehodnocení medu bakteriemi.

Takto připravený med uchovávejte na chladném, tmavém a suchém místě 3 dny. Během této doby obsah sklenice protřepte. Čím déle budou bylinky v medu naložené, tím výraznější chuť bude med mít. 

Až budete chtít med zakomponovat do polévky, přidejte ho až na závěr vaření, aby si zachoval výživové hodnoty a chuť. Stačí, když do hrnce přidáte jednu lžičku a ingredience dobře promícháte. Pokud přidáte med do rajčatové polévky, zmírníte tím její kyselost. Mrkvovou polévku zase med zvýrazní v její sladkosti. 

Tajemství kuchyně, které pomáhá zlepšit gurmánský požitek

Tymiánový med je tajnou ingrediencí, u které nikdo nechápe, o jak velký zázrak se jedná. Je to tajemství kuchyně, které pomáhá zlepšit gurmánský požitek v každém soustu. Díky medu s tymiánem můžete zvýraznit chuť polévek, zmírnit jejich kyselost nebo podpořit sladkost. Navíc má tato přísada řadu zdravotních benefitů a připravit si ji můžete doma sami, snadno, rychle a za pár korun.

Zdroje: henryford.com, slowlivingkitchen.com, webmd.com