Znáte aktivní aerodynamické kolo s chladicími otvory, které se aktivují brzdným teplem? Jak to funguje?

Přidat na Seznam.cz

Kolo s úplně plochým povrchem by sice bylo aerodynamické, ale také by se špatně udržovalo v chladu – zejména při brzdění. Nový experimentální ráfek kola má však chladicí otvory, které se otevírají podle potřeby a aktivují se teplem.

Zařízení nazvané Active Aero Wheel vyvíjí německý technologický startup CompActive. Je navrženo tak, aby minimalizovalo víry narušující proudění vzduchu, které vznikají při vysokých rychlostech kolem tradičních ventilovaných automobilových kol, a zároveň umožňovalo únik tepla vznikajícího při brzdění, píše server New atlas.

Větrací otvory mají podobu pěti přírub ve tvaru listů vyříznutých do plochého kovového povrchu ráfku, které zůstávají po většinu času v jedné rovině se zbytkem povrchu. Na zadní straně/základu každé příruby je přilepen lehký aktuátor, který obsahuje několik drátů ze slitiny s tvarovou pamětí uspořádaných podélně vedle sebe.

Dokud je uvnitř kola chladno, zůstávají tyto dráty ve výchozím stavu. Když se však zahřejí, smrští se. Tím se stáhnou zpět na přírubu a způsobí její otevření směrem dovnitř. Je to chytré řešení, protože teplo vznikající při brzdění nejprve způsobí otevření průduchů a ty pak umožňují únik tepla. Jakmile se kolo opět ochladí, otvory se opět uzavřou.

Společnost CompActive v současné době vyzývá zájemce o komerční využití této technologie. Aktivní aerodynamické kolo je předvedeno na videu níže.

Zdroj: newatlas.com