Žlutý prach na autě není prach ze Sahary. Jedna chyba vás může stát hodně

Přidat na Seznam.cz

Špinavá karoserie hned po umytí? To je pekelně nepříjemné. Bohužel se to může opakovat v květnu a červnu, protože v tomto období se objevuje pyl borovic, který zanechává žlutozelené zbytky, píše server Autokult. Je třeba mít na paměti dvě věci.

V poslední době si řidiči mohli všimnout, že se na karoseriích automobilů usazuje žlutozelený prach, který v kombinaci s mírnými srážkami vytváří nepěkné šmouhy. Na začátku jara je takový jev často spojován se saharským prachem, ale tentokrát je to jinak.

Je to proto, že od poloviny května do poloviny června se z borovic práší. I když běžně parkujete auto v garáži, stačí, když se na chvíli postavíte ke stromům, abyste si všimli charakteristické usazeniny.

Při odstraňování prachu je třeba pamatovat na jednu věc – nepoužívejte suchý hadřík. Prachu se sice rychle zbavíte, ale poškrábete přitom karoserii. Je lepší zajet na myčku nebo vrstvu prachu opláchnout vodou.

Během několika následujících týdnů se však může stát, že opláchnutí nánosu bude sisyfovským úkolem – pokud zaparkujete venku, bude se na autě pravidelně objevovat. Vyplatí se také vyměnit kabinový filtr a vyčistit klimatizaci. Ačkoli pyl borovice obecně není alergenní, ve vysokých koncentracích může způsobovat potíže. Díky své struktuře mohou poškodit sliznici nosu a krku.

Zdroj: autokult.pl