Zimní pneumatika budoucnosti? Černý led vás nezaskočí a můžete ji používat po celý rok

Přidat na Seznam.cz

Jedním z největších strašáků řidičů v zimě? Takzvaný černý led. Past, která je obvykle pouhým okem neviditelná, ale může vám způsobit velké potíže. S příchodem teplot pod bodem mrazu je toto téma opět velmi aktuální. Počet nehod způsobených černým ledem v posledních letech výrazně vzrostl a jejich následky jsou často fatální. Jak proti němu bojovat? Řešením by mohla být chytrá pneumatika budoucnosti od společnosti Nexen Tire.

Na rozdíl od vrstvy sněhu na silnici je černý led prakticky nerozeznatelný od normálního povrchu vozovky, a proto je tak nebezpečný. CONQUEROR to má změnit a přinést bezpečnost na zledovatělé silnice. Jaké je jeho tajemství? Skryté knoflíky, které se v případě potřeby vysunou, aby poskytly dodatečnou přilnavost pro bezpečný průchod daným úsekem. 

Automatické ovládání hrotů

Díky zabudovaným senzorům se koncepce této zimní chytré pneumatiky dokáže přizpůsobit aktuálním podmínkám na silnici. Pokud senzory zjistí černý led nebo sníženou přilnavost v důsledku zledovatělé nebo zasněžené vozovky, hroty se automaticky rozšíří. Řidič se nemusí o nic starat, pneumatika rozhoduje sama. 

Design pneumatiky byl inspirován tvarem sněhové vločky a obsahuje také řadu malých deformačních prvků. V horní části jsou výše zmíněné hroty a část pryžového běhounu, zatímco samotný mechanismus ovládání hrotů je zabudován do pláště pneumatiky.

Ve spodní části těchto válců jsou segmenty, které tlumí nárazy způsobené nerovnostmi vozovky. Jedná se o velmi zajímavý koncept, ale jeho masová výroba je v současné době sporná. Inteligentní zimní pneumatika CONQUEROR by v každém případě mohla být odpovědí na nepředvídatelné ledové podmínky, které trápí mnoho řidičů na silnicích, a zvýšit tak bezpečnost na silnicích. 

Zdroj: redakce, Nexen Tire