Ze Slovenska pohodlně na Ukrajinu. Dálnice se už připravuje

Přidat na Seznam.cz

Úředníci na Slovensku vypracovávají studii a jednají s Ukrajinou o pokračování dálnice D1. Výstavba bude probíhat až po válce, ale význam nového spojení bude mimořádně důležitý právě v době, kdy kandidátská země EU prochází obnovou. Dálnice na Ukrajinu má být způsobem, jak může Slovensko jako člen Unie pomoci svému sousedovi.

Asi není třeba připomínat, že dálnice D1 z Bratislavy do Košic stále není hotová. Plánování dálnic na Slovensku zpravidla probíhá precizněji než jejich výstavba, takže následující plány je třeba brát s notnou dávkou skepse. Již nyní se však diskutuje o dálničním spojení mezi Slovenskem a Ukrajinou, které bude pokračováním D1 u Bidovců na východě země.

Ačkoli válka na Ukrajině stále pokračuje, země se také připravuje na její konec a nevyhnutelnou rozsáhlou rekonstrukci, která bude následovat. To bude nejen nákladné, ale bude to vyžadovat i zlepšení kvality infrastruktury spojující zemi se zbytkem světa. Jedno takové spojení se objevuje se Slovenskem.

Nová dálnice by měla začínat u Bidovců, kde dnes D1 končí, a pokračovat až na hranice u Vyšného Německého. Původní plány na spojení s Ukrajinou byly jiné, připomíná deník SME. Dálnice měla vést kousek jižněji od obce Záhor.

Zdroj: sme.sk