Zde jsou nejbezpečnější auta roku 2021. Škodovka obsadila dvě top příčky. Fábii chválí nezávislý odborník

Přidat na Seznam.cz

Z 33 vozů testovaných organizací Euro NCAP v roce 2021 získalo maximální počet pěti hvězdiček 22 vozů. Čtyři hvězdičky získalo sedm vozů. Škoda se umístila v top kategoriích hned se dvěma vozy, píše FDM.

Euro NCAP je nezávislé konsorcium, které provádí nárazové zkoušky automobilů, tedy crashtesty. Testovaným vozům pak vydává Euro NCAP hodnocení bezpečnosti v podobě udělení hvězdiček za bezpečnost – maximálně ale 5 hvězdiček. Za celkovým hodnocením se skrývá hlavní test ve čtyřech kategoriích: bezpečnost dospělých (40%), bezpečnost dětí (20%), bezpečnost chodců (20%) a bezpečnostní systémy (20%). Procenta v závorce uvádějí, jak jsou jednotlivé kategorie testů brány v potaz.

Euro NCAP na začátku nového roku vyhlásilo nejbezpečnější vozy loňského roku v jednotlivých kategoriích:

Luxusní vozy: Mercedes-EQ EQS
Velké SUV: Škoda Enyaq iV
Mini: Škoda Fabia
SUV: Nissan Qashqai
Mini MPV: Toyota Yaris Cross
Elektromobily: Mercedes-EQ EQS

„Rok 2021 byl dalším dobrým rokem Euro NCAP. Je dobré vidět, že benzinové, hybridní i elektrické vozy se vyznačují pozitivními výsledky, pokud jde o bezpečnost. Je těžké vyzdvihnout některé modely oproti jiným. Škoda Fabia ukazuje, že vysoká bezpečnost není vyhrazena jen drahým vozům. Škoda si zaslouží pochvalu za to, že nedělá kompromisy v oblasti bezpečnosti, přestože Fabia není jejím nejdůležitějším vozem,“ říká Søren W. Rasmussen, zástupce společnosti FDM pro Euro NCAP. Škoda Fabia ukazuje, že cena a bezpečnost nemusí být spojeny. Fabia je standardně vybavena nejmodernější bezpečnostní výbavou a obecně má dobré výsledky v oblasti bezpečnosti. Vůz získal v roce 2021 pět hvězdiček za bezpečnost.

Ne všechny vozy však v testu Euro NCAP 2021 dopadly stejně dobře.

Nová Dacia Sandero a sesterský vůz Dacia Logan se musely spokojit se dvěma hvězdičkami, zatímco malý elektromobil Dacia Spring neuspěl pouze s jednou hvězdičkou Euro NCAP. Nejhůře si vedl Renault Zoe. I přes průběžné aktualizace zůstává bezpečnost oblíbeného elektromobilu stejná jako při jeho uvedení na trh v roce 2013. Proto Renault Zoe získal v posledním letošním testu katastrofální počet hvězdiček, tedy nulu.

Zdroj: fdm.dk