Zde je nejlevnější benzín na světě! Stojí méně než voda

Přidat na Seznam.cz

Litr benzinu za méně než 50 haléřů. Takové země najdete po celém světě. Samozřejmě se to neobejde bez háčku, jak píše server Kiplinger.

Nizozemsko. Je to druhá nejdražší země na světě, co se týče cen benzinu. Nejdražší je Hongkong. Dnes vám přinášíme jednotkovou cenu z úplně opačné strany stupnice. Ve Venezuele se za litr benzinu platí 2,3 eurocentu, což je v přepočtu cca 0,5 Kč. Jedná se o jednu z nejlevnějších položek na rodinném nákupním seznamu průměrného Venezuelana. Ale proč?

Pouze pro domácí použití

Venezuela má v současnosti největší zásoby ropy na světě. A buďme upřímní, není to jedna z nejdemokratičtějších zemí. Buďme ještě upřímnější, je to jedna z nejméně demokratických zemí. V žebříčku svobody organizace Freedom House získala pouze 1 místo ze 40 v oblasti politických práv a pouhých 13 míst ze 60 v oblasti politických svobod.

Protože Venezuela není demokratická země a má velké zásoby ropy, udržuje v zemi pořádek, například tím, že udržuje nízké ceny. To se „osvědčilo“ i v jiných méně svobodných zemích s bohatými přírodními zdroji. Tato výhoda však platí pouze pro místní obyvatele.

Pouze určitý objem

I když jste místní obyvatel a máte místní obdobu občanského průkazu, nečekejte, že budete mít nekonečné tankování téměř zadarmo. Za tuto extrémní cenu si koupíte jen prvních 120 litrů za měsíc. Jinými slovy, jedná se o formu přídělového systému.

Pokud nepatříte mezi domácí kutily nebo jste již vyčerpali svůj měsíční příděl slev, stále není důvod k panice. Komerční ceny benzinu jsou tak nízké, že při ceně kolem 50 dolarových centů za litr, v přepočtu cca 11 Kč jsou na tom stále lépe než většina zbytku světa. To však není případ Venezuelanů. Jejich měsíční příjem se totiž pohybuje pouze kolem 25 USD, v přepočtu asi 550 Kč.

Zdroj: kiplinger.com