Zbavte se plísně na zdech ještě dnes. Stačí vám k tomu tato levná věc
Mít čistý a uklizený domov je prioritou pro většinu z nás. O to více, když je interiér uzpůsoben podle našich představ.
Náš domov si můžeme vyšperkovat k dokonalosti. Inspiraci můžeme najít nejen v naší představivosti, ale také v různých časopisech či na internetu, kde najdeme mnoho nápadů. Také můžeme využít služeb odborného poradenství.
Interiérový design je základem i v malém bytě
Ať už upřednostňujete jednoduchý styl či něco více umělecky zpracovaného, možností je spousta. Pokud máte malý byt, není problém ho vizuálně zvětšit. Například vhodným rozmístěním nábytku, použitím doplňků nebo i malbou.
- Nábytek – ten, který stojí na nožičkách, vám umožní vidět skrz podlahu nebo na zadní stěnu. Tím vznikne více prostoru. Další skvělou variantou je skládací nábytek.
- Doplňky – pokud si pořídíte jako doplněk lampu nebo obraz, volte nadrozměrnou velikost. Prostor tím zdánlivě zvětšíte.
- Malba – co se týče malby, je lepší se držet světlejších odstínů, pokud je záměrem prostor vizuálně zvětšit. Budete překvapeni, jak se náhle místnosti rozzáří. Světlejší barvy totiž světlo odráží. Naopak tmavší jej pohlcují.
Druhy interiérových designů
Jde o kombinaci vzorů, barev a textur. Samozřejmě nezapomeňte na rovnováhu.
- Skandinávský styl se ve svém jádru vyznačuje estetikou.
- Pokud máte v oblibě neleštěný kámen a přírodní dřevo, jistě vás osloví design rustikální. Barvy jsou neutrální a roli hraje i funkčnost.
- Ti dříve narození, kteří si potrpí na melancholii, mohou zvolit styl 70. let. Moderní nádech totiž můžete dát i klasickým siluetám a barevným paletám. Začleňte hnědé tóny, chromované kovové povrchy. K tomu přidejte nízko posazený nábytek. A ve vašem útulném domově se můžete v klidu oddat vzpomínkám.
Nemoc bohužel ničí všechny plány
Tušili jste, že existují lidé, kteří žijí jen v představách, co se krásného a útulného domova týká? Říká se jim sběrači. A to proto, že hromadí věci.
Může za to nemoc, která se jmenuje obsedantně kompulzivní porucha (OCD). Jde o stav obsese a nutkání. Obsese se objevují ve formě nutkavých myšlenek, které způsobují emocionální utrpení. Nutkání je potom čin nebo chování (hraničící až s posedlostí), po kterém se pacientovi uleví. I když jen na krátkou chvíli. Člověk se tímto způsobem snaží úzkostných a obsedantních myšlenek zbavit.
Tato nemoc je bohužel velmi závažná. Pacienta ovládne natolik, že není schopen s touto nemocí bojovat. Jediná vhodná pomoc je medikace a terapie. Člověk s touto nemocí si tento závažný stav uvědomuje, ale bohužel ho obsese natolik, že si nemůže pomoci. V tomto případě je pak třeba ze strany blízkých mnoho pochopení a soucitu.
Problém, který může vzniknout v jakémkoliv domově
Jedná se o plísně na stěnách. Nejen, že plísně jsou nevzhledné. Jsou i škodlivé pro zdraví. Existují však způsoby, díky kterým se jich zbavíte. Nezapomínejte při čištění na použití rukavic a obličejové masky.
- Bělidlo – smíchejte 1 díl bělidla a 3 díly vody. Zasaženou oblast pořádně přetřete kartáčem. Poté nastříkejte směs pomocí stříkací pistole. Nechte působit 20 minut, poté opět vydrhněte. Místo opláchněte a nezapomeňte důkladně usušit. Pozor na lakované povrchy, mohou vyblednout. Na porézních površích bělidlo neúčinkuje.
- Peroxid vodíku – stačí 3% roztok. Namočte peroxidem postižené místo a vydrhněte nekovovým kartáčem. Stěnu poté opláchněte a vysušte. Přidáním trochou jedlé sody proces urychlíte. Peroxidem barvy mohou také vyblednout.
- Citrónová šťáva – tu vetřete pomocí hadříku nebo houby na zasažená místa. Nechte hodinu působit a poté jemně vydrhněte. Na závěr opláchněte.
- Ocet – je ekologický. Smíchejte stejný díl octa a vody. Sprejem aplikujte na místa postižená plísní a nechte hodinu působit. Poté vydrhněte měkkým kartáčkem a opět opláchněte.
- Speciální produkty – v obchodech seženete již mnoho výrobků určených na plísně. V tomto případě postupujte dle návodu.
Zdroj: living.iprima.cz, nzip.cz, medvik.cz, medium.seznam.cz