Zázračný gel na obzoru. Tato látka by mohla pomoct i řidičům v opilosti

Přidat na Seznam.cz

Asi se většina z nás shodneme na tom, že alkohol patří mezi látky, které nás na krátký čas uspokojí. Ale z dlouhodobějšího hlediska nás ničí a dokonce i zabíjí. Proto bychom se jim měli vyvarovat. Bohužel to ale mnohdy není tak jednoduché, jak se může zdát.

Zdánlivě nám drogy navozují příjemné pocity. Mezi takové látky patří například tabákové výrobky a alkohol. Udivující ale je, že jsou tyto drogy legální. A to i přesto, že například tabákové výrobky způsobují rakovinu a onemocnění kardiovaskulárního systému. Každoročně tabák zabije až 8 milionů lidí. A to přes 7 milionů přímých uživatelů tabáku. A bohužel v důsledku vystavení se pasivnímu kouření umírají i nekuřáci, kdy počet úmrtí dosahuje až k 1,2 milionům. Což je alarmující číslo v obou případech. Tyto látky jsou natolik návykové, že i přes upozornění zdravotních rizik na obalech tabákových výrobků je pro kuřáky velmi obtížné s nimi přestat.

Další návykovou látkou, která není o nic méně závažná, je alkohol. Každý rok se počet úmrtí pohybuje okolo 3 miliónů. Kvůli nadměrné konzumaci alkoholu roste počet duševních onemocnění, zvyšuje se riziko chronických chorob a celkově se poškozuje zdraví. Chronický alkoholismus způsobuje nemoci trávícího systému, onemocnění srdce, jater a poruchy či poškození mozku. A to včetně úmrtí při řízení pod vlivem alkoholu či násilí pod ním spáchané. Užívání alkoholu může mít i velký dopad na vztahy. Ať už na ty v rodinném kruhu nebo v okruhu přátel. Česká republika zaujímá přední místa v konzumaci alkoholu. Evropa vede v nejvyšší míře konzumace alkoholu na světě. A takový žebříček není záviděníhodný.

Alkohol.
Alkoholismus ničí orgány Zdroj Shutterstock

Boj se závislostí je obtížný

Alkohol, jako i jiné drogy, má silný účinek na mozek. Otupuje negativní pocity a navozuje ty příjemné. A to je i důvod, proč mnoho lidí alkohol konzumuje. Což některé lidi motivuje k opakovanému pití, a to i přes všechna zdravotní rizika, která jim hrozí. V průběhu času poté může dojít k narůstajícím změnám ve složení a funkci mozku. Tyto změny mohou vést od kontrolovaného a příležitostného užívání až k tomu chronickému. A to pak může být velmi obtížné kontrolovat. Dokonce i poté, co člověk pít přestane, mohou změny přetrvávat. A to může vést k návratu k pití alkoholu.

Těm, kteří s konzumací alkoholu nedokáží přestat, svítá naděje

Švýcarští vědci v čele s materiálovým vědcem Raffaelem Mezzengou a s odbornicí na potraviny Juaqi Suovou, vyvíjejí speciální gel, který razantně potlačuje následky pití alkoholu. Tento hydrogel tvoří mléčné proteiny s nanočásticemi zlata. Výsledky prvních experimentů tohoto mezinárodního badatelského týmu jsou velice slibné. Gel totiž posouvá rozklad molekul alkoholu z jater do trávicího traktu. V játrech pak nevzniká nebezpečný meziprodukt acetaldehyt, který je zodpovědný za mnoho symptomů kocoviny. Na rozdíl od rozkladu alkoholu v játrech.

Usnadněním chemické reakce pomocí katalyzátoru se odbourává alkohol ve střevech, čímž vzniká méně toxické kyseliny mléčné. Tento gel badatelé podali podnapilým myším a během půlhodiny u nich došlo k poklesu obsahu alkoholu v krvi o 40 procent. Během pěti hodin pak pokleslo množství alkoholu až o více než polovinu.

Vědci.
Vědci přichází s novými objevy Zdroj Shutterstock

Myši, které užívaly pouze alkohol, měly játra v horším stavu než ty, které kromě alkoholu denně dostávaly i gel. V tomto případě se zdá, že gel také chrání orgány před poškozením alkoholem. A i když je samozřejmě lepší se alkoholu zcela vyhnout, bohužel se to mnohým nedaří. A v tomto případě by gel mohl pomoci právě jim. Díky vědcům ze švýcarské Spolkové vysoké technické školy v Curychu, jejichž závěry zveřejnil vědecký časopis Nature Nanotechnology, jim totiž svítá naděje.

Zajímavostí je, že tento gel by pomohl také řidičům, kteří to v noci přehnali s pitím alkoholu a na druhý den by potřebovali odjet autem. Po jeho požití by totiž mohli teoreticky vystřízlivět. 

Zdroj: idnes.cz, niaaa.nih.gov, pmc.ncbi.nlm.nih.gov, stoplusjednicka.cz