Závislost na Číně nebezpečně roste. Lithium bude vzácnější než ropa a plyn, přiznává EU
Závislost na Číně začíná zemím EU přerůstat přes hlavu. Jak přiznává předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, Unie nemůže tuto skutečnost ignorovat a musí ji řešit novými zákony. Závislost také zvyšuje sázky na budoucnost individuální dopravy pomocí elektromobilů. Jak EU přiznává, lithium bude brzy vzácnější než ropa a plyn, jak píše server Euractiv.
EU se potýká s dalším problémem, neboť zatímco se snaží zbavit závislosti na ruské ropě a plynu, roste velmi rychle její závislost na nedostatkových surovinách z Asie? Jak je to možné? Pomalé zavádění elektromobility na evropských silnicích zkrátka přilévá olej do ohně. Každá významná automobilka má nyní ve svém portfoliu jeden nebo více elektrických modelů a jejich nabídka stále roste. Navíc je tu rok 2035 a byl ohlášen konec automobilů se spalovacími motory. K výrobě všech těchto elektromobilů potřebuje evropský automobilový průmysl obrovské množství zpracovaných vzácných surovin, které do EU proudí především z Číny. Závislost na jedné zemi je tak nahrazena závislostí na jiné zemi. EU chce proto přijmout preventivní opatření.
Nárůst o 500 %
Kromě závislosti na ruském plynu musí Evropa urychleně řešit také svou závislost na dovozu nedostatkových surovin ze třetích zemí, zejména z Číny, uvedla Evropská komise. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová připomněla, že v důsledku ekologické a digitální transformace se do roku 2050 očekává 500% nárůst poptávky po kritických surovinách. „Lithium a vzácné zeminy budou brzy důležitější než ropa a plyn,“ řekla von der Leyenová a dodala, že tomuto trhu dominuje Čína, což není příliš dobrá zpráva. Jednostranná závislost by mohla vést k rychlému přerušení dodávek bez možnosti náhrady v případě problémů. V EU se proto připravuje nový zákon o surovinách. Bude mít tři pilíře a měl by také znamenat uvolnění některých pravidel státní podpory a zjednodušení schvalovacích procesů.
Problémem se ukazuje nejen těžba, ale i zpracování jednotlivých surovin v Číně. Zatímco v Číně se těží jen asi 9 % světového lithia, zpracovává se tam asi 60 %. Tím se závislost EU na Číně dále prohlubuje. Podobně je tomu u kobaltu, který se těží hlavně v Demokratické republice Kongo, ale Čína je světovým lídrem v jeho dalším zpracování. Podle Andreho Wolfa, vedoucího Centra pro evropskou politiku, je náskok Číny ve zpracování surovin ještě větší než její fyzická koncentrace zásob.
Zdroj: euractiv.sk