Zanedbáváte servis klimatizace? Vzpomeňte si na triky svého dědečka. Budou se vám hodit

Přidat na Seznam.cz

Klimatizace místo chlazení zapáchá? Bohužel ji v důsledku toho nemůžete používat. Naštěstí existují i jiné způsoby, jak se vypořádat s jarními vedry, jak píše server Family Handyman. A ty jsou opravdu vyzkoušené. Používali je už naši dědové a otcové.

Modrá obloha, krásně zářící slunce a venku přes 20 stupňů Celsia. Ne, to není popis dovolené, ale počasí těsně po květnovém víkendu. Nechali jste své auto na slunci a jeho karoserie se zahřála? Žádný problém. Po nastartování motoru jednoduše zapněte klimatizaci. Interiér se příjemně ochladí. Co když ale stisknete tlačítko klimatizace a v kabině se objeví nepříjemný zápach? Bohužel je lepší klimatizaci nepoužívat.

Smrdí klimatizace? Pozor na bakterie a plísně!

Pokud je klimatizace cítit, měl by ji řidič okamžitě vypnout. V lepším případě riskuje nachlazení, protože zápach svědčí o přítomnosti bakterií a plísní ve vzduchu vháněném do kabiny. A dokud nebude provedena kontrola chladiče, výměna filtrů a dezinfekce větracích kanálů, je lepší tlačítko klimatizace nepoužívat. To však neznamená, že řidič nemá možnost úniku a musí se za jízdy „vařit“. Má východisko. Vždy může použít způsoby našich otců a dědů. A je jich přinejmenším několik.

Naučte se parkovat!

Na začátek snad něco málo o umění parkování. Za slunečného dne je nejlepší zaparkovat auto pod stromem, nebo pokud možno v podzemním parkovišti supermarketu. Pak se karoserie tolik nezahřívá. Pokud řidič nemůže nechat vůz ve stínu, měl by se ujistit, že sluneční světlo proniká do interiéru zadní okno. Důvod? Má menší plochu než čelní sklo, takže méně zesiluje sluneční paprsky a méně zahřívá prostor pro cestující.

Větrejte interiér. Před nastartováním a během jízdy

Dovednost číslo dvě se týká přípravy vozu na jízdu. Řidič by měl několik minut větrat prostor pro cestující. Za tímto účelem otevřete dveře a víko zavazadlového prostoru. Tím se „uvolní“ teplo zachycené ve vozidle. Po nastartování motoru a rozjezdu může řidič také spustit ventilátor (nikoli klimatizaci) na nejvyšší rychlost a otevřít některá okna. V tomto bodě si však dejte pozor na průvan.

Zdroj: familyhandyman.com