Zamrzlé dveře, namrzlá okna a další zimní problémy. Jak si poradit?

Přidat na Seznam.cz

První myšlenka o nasedání do auta v zimě? Zamrzlé dveře a namrzlá okna. To však nejsou jediné problémy spojené s používáním automobilu v nejchladnějších měsících roku. Mezi další problémy patří zakalená nafta a problémy s koženým čalouněním nebo plastovými součástmi kabiny. Zde je návod, jak se s nimi vypořádat.

Zamrzlá okna

Zledovatělá a namrzlá čelní skla jsou prvním znamením, že se blíží zima. Je to také okamžik, kdy si mnoho řidičů uvědomí, že v následujících měsících budou muset vyjet z domu o několik minut dříve, aby si na studeném parkovišti oškrábali led z čelního skla. Výběr škrabky by neměl být obtížný. Je důležité, aby byly oškrábané okraje dokonale hladké a nevykazovaly žádné známky mechanického poškození, protože jakákoli nerovnost může způsobit vniknutí částic nečistot a poškrábání čelního skla.

V případě poškrábání vždy hrozí riziko vzniku mikroškrábanců, proto je rozhodně lepší použít rozmrazovač, zejména v případě čelního skla automobilu. V současné době máme kvůli pandemii COVID-19 často po ruce dezinfekci, která nám dobře poslouží jako náhrada, pokud nemáme profesionální přípravek. Jednoduše nastříkejte odmrazovací sprej na čelní sklo shora dolů a pak tající led seškrábněte škrabkou nebo hadrem. Ušetří vám to zbytečné škrábání čelního skla a navíc to pomůže v budoucnu, protože nanesení tenké vrstvy rozmrazovače zabrání tvorbě další vrstvy ledu.

Zamrzlé dveře

Dalším častým problémem řidičů jsou zamrzlé dveře. Můžeme se opatrně pokusit odstranit led ručně z míst, kam máme přístup. Při pokusu o otevření dveří však nepoužívejte sílu. Hrozí nebezpečí poškození těsnění nebo kliky dveří. V případě, že se nemůžeme dostat dovnitř, měli bychom zkontrolovat ostatní dveře vozidla a vstoupit do vozu z jiné strany nebo dokonce z kufru a poté zapnout topení.

Někteří lidé, pokud mají přístup k elektřině nebo dům poblíž, používají fén nebo vlažnou vodu. Druhý způsob se však obzvláště nedoporučuje, protože i když se vám podaří dveře otevřít, voda opět zmrzne a druhý den způsobí ještě větší problém. Účinnější alternativou k domácím metodám je použití výše zmíněného rozmrazovače skla. Jen se předem ujistěte, že výrobek nereaguje s gumou a lakem vozidla.

Stejně jako v mnoha jiných případech je však nejlepší prevence. Profesionálové tento problém řeší použitím vhodného konzervačního prostředku na pryž. Takový přípravek nejen chrání těsnění před zamrznutím, ale především zajišťuje potřebnou pružnost a zvyšuje jejich trvanlivost. Výrobky renomovaných výrobců prodlužují životnost pryžových dílů a zároveň eliminují skřípání a skřípavé zvuky. Je důležité, aby prostředek poskytoval ochranu proti vodě, včetně vody stříkající ze silnice, která může v zimním období obsahovat sůl z rozbředlého chodníku.

S dieselovými vozy je to těžší

Vozy se vznětovými motory jsou na nízké teploty mnohem citlivější než jejich benzinové protějšky. Jde o chování nafty, která se při teplotách pod bodem mrazu zakalí a zhoustne. Proto mají čerpací stanice pro chladné měsíce připravenou naftu pro zimní podmínky. Může se však stát, že teplota bude tak nízká, že nafta změní své vlastnosti a znemožní jízdu. Nejjednodušší způsob, jak předcházet problémům se vznětovým motorem, je provádět systematická preventivní opatření.

Přidáním prostředku, který zlepšuje provozní vlastnosti motorové nafty, do nádrže způsobíme snížení bodu tuhnutí. Pokud se parafín již vysráží, aditivum do paliva bohužel neobnoví původní stav. Samotný prostředek zlepšuje filtrační schopnost nafty a zabraňuje ucpávání filtru a palivového potrubí. Před použitím přípravku doporučujeme přečíst si informace přiložené výrobcem, abyste znali jeho přesné vlastnosti a poměry, v jakých by měl být přidáván do paliva.

Nezapomeňte na interiér vozu

Čalounění vyžaduje údržbu bez ohledu na roční období. Tím spíše, pokud je kožené. V zimě má na tento materiál negativní vliv suchý vzduch a nízké teploty, proto se vyplatí použít konzervační prostředek na kůži. Výrobky renomovaných výrobců neobsahují rozpouštědla a skládají se z vosků a silikonů. Aplikace těchto specifik umožňuje chránit kožené prvky před poškozením a obnovuje je.