Zamlžené čelní sklo. Poradíme, jak se ho zbavit

Přidat na Seznam.cz

Řízení automobilu vyžaduje, abyste měli vždy dobrou viditelnost. Znalost jednoduchých tipů a triků pro údržbu pomůže řidičům zůstat na silnici ve střehu a nemuset se obávat zhoršené viditelnosti během jízdy. Jízda v dešti nebo v zimě je dost nebezpečná a špatný výhled kvůli zamlženému čelnímu sklu situaci jen zhorší. Znalost příčin mlžení čelního skla vám pomůže zvolit správné metody jeho odmlžení, jak uvádí web Allstate.

Teplota

Zamlžené čelní sklo je běžné, když je rozdíl teplot uvnitř a vně vozu. V létě je mlha způsobena horkým vzduchem zvenčí, který dopadá na čelní sklo a je ochlazován klimatizací běžící uvnitř vozu. Zamlžení v zimě je způsobena tím, že chladný vzduch zvenčí dopadá na relativně teplé čelní sklo.

Znečištěné čelní sklo

Když je na čelním skle špína, prach a nečistoty, přitahuje vlhkost. Vlhkost způsobená rozdílem teplot způsobí, že čelní sklo se bude mlžit ještě více, pokud je již znečištěné.

Mechanické problémy

Mechanické problémy se vzduchovými filtry mohou někdy také způsobit zamlžení čelního skla. Mnoho vozů konstruovaných po roce 2000 má tento filtr. Odstraňuje prach, pyl, znečišťující látky a udržuje tak kvalitu vzduchu v kabině. Tento filtr ovlivňuje topení a klimatizaci uvnitř vozu. Pokud je uvnitř filtru příliš mnoho nečistot, může to mít vliv na odmrazování. V důsledku toho dojde ke snížení kvality vzduchu a také k většímu zamlžování čelního skla.


Jak se zbavit zamlženého čelního skla v zimě?

Znalost způsobu odstranění zamlžení skla v automobilu je nezbytná pro zachování správné viditelnosti. Pravidelné čištění vozu a filtrů by mělo být součástí běžné údržby vozu. Teplotní rozdíly jsou však dynamické, a proto je třeba znát jednoduché věci, které můžete udělat, abyste se zamlžování při jízdě rychle vyhnuli.

Zvyšte teplotu

Při jízdě v mrazu chcete mít v autě příjemné teplo. Zvýšení tepla uvnitř vozu vám tedy zajistí pohodlí. Pomůže vám to také vyhnout se zamlžování, protože horký vzduch může obsahovat více vlhkosti než studený vzduch. Horký vzduch uvnitř vozu bude akumulovat vlhkost, a tím ji udrží mimo čelní sklo. Tím se minimalizuje zamlžování v chladném počasí.

Používejte klimatizaci

Další možností je vypnout topení a zapnout klimatizaci. Chladicí cívky klimatizace budou nasávat vlhkost do vzduchu, čímž se sníží vlhkost z interiéru i čelního skla.

Zastavte recirkulaci vzduchu

Dalším způsobem, jak rychle odstranit zamlžení, je snížit teplotu ve vozidle na stejnou úroveň, jako je teplota venku. Jednoduché zastavení cirkulace vzduchu vpustí dovnitř vozu studený a suchý vzduch. Suchý vzduch bude také absorbovat vlhkost, což pomůže zabránit zamlžování čelního skla.

Otevřete okna

Pokud vám zamlžování způsobuje potíže během jízdy, mírně pootevřete okna. Studený, suchý vzduch zvenčí bude proudit dovnitř a odstraní vlhký vzduch uvnitř vozu. Odstranění vlhkosti zevnitř může přispět ke snížení zamlžování.

Jak se v létě zbavit zamlženého čelního skla?

Když se venku oteplí, může dojít i k zamlžení. Vědět, jak jej odstranit z čelního skla, když je venku horko, je nezbytné pro pohodlnou a bezpečnou jízdu.

Vypněte klimatizaci

V létě možná chcete, aby bylo vaše auto příjemně chladné. Tento teplotní rozdíl však může způsobit větší zamlžení. Nejrychlejším způsobem je klimatizaci na nějakou dobu zcela vypnout.

Vypněte recirkulaci vzduchu

V létě vypněte recirkulaci vzduchu uvnitř vozu, abyste se vyhnuli studenému vzduchu uvnitř vozu. Teplota venku a uvnitř se rychle vyrovná, čímž se sníží zamlžování čelního skla.

Zdroj: redakce, allstate.com