Zamlžená okna v autě. Existuje jednoduchý a účinný způsob jak okamžitě zlepšit viditelnost s pomocí klimatizace

Přidat na Seznam.cz

Opět nastává to nepříjemné roční období, kdy se nám stále častěji zamlžují okna aut. Existuje však jednoduchý a účinný způsob, který může okamžitě zlepšit viditelnost. Je jím samozřejmě klimatizace.

Tlačítko AC (zkratka pro klimatizaci) samozřejmě slouží k zapínání a vypínání klimatizace vozu. Je již běžnou součástí každého automobilu a na českých silnicích jsou vozidla bez klimatizace raritou. Účinná klimatizace je neocenitelná v létě, kdy umožňuje pohodlnou jízdu i v těch největších vedrech. Na podzim a v zimě však nabývá jiného významu, protože se pro řidiče stává neocenitelnou. Tlačítko klimatizace se vyplatí stisknout nejen tehdy, když je ve voze nesnesitelné teplo.

Zamlžená okna v autě – klimatizace si s nimi poradí
V podmínkách, jaké panují v současné době v Česku, jsou zamlžená okna v autě pohromou pro mnoho řidičů. Zapnutí klimatizace je rychlý způsob, jak se problému zbavit. Proč? Klimatizace vzduch nejen ochlazuje, ale především odvlhčuje. A to je například ve vlhkých dnech silná výhoda. Pokud spustíte klimatizaci a přepnete na topení, přestanou se vám mlžit okna v autě a nenastydnete od chladného vzduchu.

To je starý a účinný trik, který by řidiči měli znát. Po stisknutí tlačítka klimatizace zmizí pára doslova během několika okamžiků. To je velmi důležité, protože dobrá viditelnost je pro naši bezpečnost zásadní. Zvláště nyní, kdy je po většinu dne tma a zamlžená okna v kombinaci se tmou a světly ostatních aut jsou jednoduchou cestou k nebezpečné situaci na silnici.

Nezapomeňte také na podzim a v zimě nezapomínat na klimatizaci, a to i v případě, že nemáte problémy s vlhkostí v autě. Klimatizaci bychom měli pravidelně zapínat, aby mohla fungovat. A to ze dvou důvodů. Zaprvé je to dobré pro samotný mechanismus, který, stejně jako všechno v autě, nemá rád dlouhé odstávky. Za druhé, nepoužívaná klimatizace je pozvánkou pro nejrůznější plísně a bakterie. Jejím pravidelným používáním snížíme riziko jejich usazování.

Zamlžená okna – způsoby pro řidiče
Použití klimatizace je účinný a dočasný způsob, jak se vypořádat s hlubším problémem. Pokud se nám okna v autě často mlží, znamená to, že máme problém s 90 % vlhkosti, a v takovém případě se s ním můžeme účinně vypořádat. Blíží se nejhorší období pro řidiče a automobily, proto je vhodné se na něj připravit. Co můžete udělat, abyste problém se zamlženými okny minimalizovali? Několik rychlých kroků:

  • Zkontrolujte těsnění
  • Vyčistěte odtoky v karoserii, zejména ty, které se nacházejí na spodní straně čelního skla
  • Zkontrolujte stav klimatizace. Jak jsme již zmínili, je velmi užitečná v boji proti vlhkosti
  • Zkontrolujte kabinový filtr. Pokud je opotřebovaný, vyměňte jej
  • Vyčistěte okna zevnitř
  • Vyměňte podlahové rohože za gumové pro podzimní/zimní období. Ty látkové v sobě shromažďují vlhkost

Toto je několik jednoduchých, rychlých a nenákladných tipů, které mohou v boji s vlhkostí v autě velmi pomoci. V tomto případě platí, že prevence je lepší než léčba. Zbavíte-li se vody z vašeho vozu, měl by se problém se zamlženými okny stát vzpomínkou. Doporučujeme se o to postarat, protože až přijdou mrazy, mohou nás mrzet okna zamrzlá zevnitř….. a to je ještě nepříjemnější.

Toto je několik jednoduchých, rychlých a nenákladných rad, které mohou v boji s vlhkostí v autě velmi pomoci. V tomto případě platí, že prevence je lepší než léčba. Zbavíte-li se vody z vašeho vozu, měl by se problém se zamlženými okny stát vzpomínkou. Doporučujeme se o to postarat, protože až přijdou mrazy, mohou nás mrzet okna zamrzlá zevnitř….. a to je ještě nepříjemnější.

Podzimní a zimní triky pro řidiče
Existuje ještě jedno tlačítko, které se může ukázat jako neocenitelné. Mnoho automobilů po zapnutí vyhřívání zadního okna začne vyhřívat i zrcátka, i když to na tlačítku není uvedeno. Vyhřívaná zrcátka výrazně usnadňují život – je to skvělý způsob, jak se vypořádat s párou, vodou a mrazem. Ruční mytí zrcátek je časově náročné a velmi snadno se zašpiní. Někteří výrobci zahrnují funkci vyhřívání zrcadel do knoflíku pro nastavení zrcadel.

Zdroj: redakce