Zaměstnanec společnosti Tesla byl vyhozen poté, co zveřejnil video z kolize svého autonomního vozidla

Přidat na Seznam.cz

Bývalý zaměstnanec společnosti Tesla, John Bernal, tvrdí, že byl vyhozen z firmy Tesla, protože zveřejnil na YouTube video ukazující beta verzi vozidla Tesla Full Self-Driving (FSD), což znamená plně autonomní (samořídící) vůz. Na videozáznamu se vozidlo dostalo do kolize.

Bernal zveřejňoval videa ukazující beta verzi FSD asi rok, než byl vyhozen ze zaměstnání a zároveň mu byl zakázán přístup k vozidlu společnosti Tesla, model 3 z roku 2021, v kterém videa natáčel.

Podle webu InterestingEngineering byl zaměstnanec společnosti Tesla propuštěn krátce poté, co 4. února zveřejnil video zachycující menší nehodu. Auto jelo na FSD beta (plně autonomní řízení), když narazilo na kužel oddělující jízdní pruh pro auta a cyklisty v San Jose (USA). Ve videu můžete vidět podrobnou analýzu nehody.

Bernard řekl, že bez ohledu na to, jak malá nehoda to byla, je nevyvratitelná, zachycená na kameře. Přitom Elon Musk v říjnu roku 2020 oznámil, že beta verze je obrovským skokem dopředu ve schopnostech autonomního řízení vozů společnosti Tesla. Je tomu ale skutečně tak?

John Bernal v Tesle pracoval jako operátor pokročilých testů asistenčních systémů pro řidiče a pomáhal vyvíjet FSD a testovat software. Jeho osobní kanál YouTube má v této době téměř 13 000 odběratelů.

Bernalovo písemné oznámení o ukončení zaměstnaneckého poměru ve společnosti Tesla neobsahovalo žádnou zmínku o jeho videích na YouTube. Bylo mu však ústně sděleno, že porušil politiku Tesly. Společnost údajně spoléhá na zdravý rozum a dobrý úsudek svých zaměstnanců, a očekává odpovědné zapojení se do aktivit na sociálních sítích. Zachycení kolize autonomního vozidla se společnosti Tesla příliš nehodilo. Přes sliby Elona Muska má beta verze ještě co zlepšovat.

Zdroj: interestingengineering.com