Zaměstnanci Fordu mačkají 120krát startovací tlačítko. Vypínají tak tovární režim vozu

Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že je vaše práce monotónní? Co pak mají říkat zaměstnanci Fordu v USA, když jim servisní příručka nařizuje, aby 120krát stiskli tlačítko „start“, které slouží k nastartování vozu?

Servisní technici Fordu v USA mají těžkou práci. Jeden z nich nedávno prozradil, že musí stisknout tlačítko „start“ v zapalování až 120krát, aby vypnul tovární režim vozu. Prozradil také některá další tajemství automobilové kuchyně.

120 stisknutí tlačítka ukrytého za volantem, znovu a znovu. Takto vypadá návod k vypnutí továrního režimu v pickupech a SUV značky prodávaných v Americe. Pokud zaměstnanec nebo servisní technik nemá k dispozici počítač, který lze zapojit do zásuvky OBD, musí to udělat celý, jak píše server Auto Evolution.

Nový vůz sjíždí z výrobní linky v továrním režimu, který slouží k testování, než jsou vozy vypuštěny z továrny. Poté by měly být vozy uvedeny do přepravního režimu, který omezuje spotřebu energie některých komponent. Tímto způsobem by se jejich baterie neměly vybít ani po dobu několika měsíců, kdy čekají na zákazníky.

V přepravním režimu nefungují správně moduly, jako je IPC (Instrument Panel Control), který ovládá sdružené přístroje, a BCM (Body Control Module), který ovládá systémy karoserie. Kromě toho je v přepravním režimu vypnuta elektrická nouzová brzda, aby bylo možné vozy vytáhnout na přepravní plošiny.

Otočte klíčkem 60krát nebo stiskněte tlačítko „start“ 120krát

V servisní příručce Ford se uvádí, že pro změnu továrního režimu na přepravní režim je třeba otočit klíčkem zapalování až 60krát. Pokud byl nahrazen tlačítkem jako u většiny nových modelů, je třeba podobnou operaci znásobit dvakrát. Jen při tom pomyšlení mě rozbolely prsty.

To dokazuje, že únavný postup je starý nejméně šest let, ale za celou tu dobu nikoho nenapadlo ho zjednodušit. Naštěstí lze transportní režim deaktivovat mnohem jednodušeji než tovární režim. Stačí k tomu pětkrát sešlápnout brzdový pedál a během deseti sekund dvakrát zapnout výstražná světla. I když to neuděláte, vůz se po ujetí 125 mil (201 km) automaticky přepne do normálního jízdního režimu.

Zdroj: redakce, autoevolution.com