Záleží vám na velikosti? Porovnejte nová a stará auta ze správné perspektivy

Přidat na Seznam.cz

Je větší Tatra 603 nebo Bugatti Chiron? Abyste nás nepochopili špatně… toto není test. Chceme tím naznačit, že jen málo lidí má v hlavě tolik encyklopedických znalostí, aby si takové údaje vážně zapamatovali. Navíc je rozdíl mezi tím, když řeknete konkrétní čísla, a tím, když si je dokážete představit. A právě zde vám podá pomocnou ruku pozoruhodný internetový projekt, který konfrontuje nové i staré vozy, resp. jejich přesné základní rozměry, a navíc vám umožní porovnat je v reálné perspektivě.

Říct nebo napsat, že auta mezigeneračně rostou, je stejně výmluvné jako věta „nebe je modré a tráva zelená“. Každý, i ten, kdo se o osobní automobilovou dopravu prakticky nezajímá, při pohledu na dnešní silnice tak nějak tuší, že vozidla jsou stále větší a obéznější. O kolik?

Existují samozřejmě důležitější životní problémy, ale při pohledu na webovou stránku Carsized nás napadlo, že by vás její poměrně jednoduchá myšlenka mohla zaujmout.

Její tvůrci se rozhodli vytvořit databázi starých a nových vozů, která nesrovnává pouze jednoduchá čísla, jako je délka, rozvor, šířka a výška, ale přidává i fotografie, které tyto hodnoty přibližují.

A právě díky těmto detailům je web Carsized místem, kde se můžete bavit hledáním extrémních kontrastů, srovnáváním pro srovnání nebo hledáním seriózních dat a jejich přímou vizualizací.

Svým způsobem to připomíná kuriózní fotografie nebo situace z reálného života, kdy například najdete Mazdu MX-5 zaparkovanou mezi BMW X7 a Mercedesem GLS a teprve v tu chvíli si uvědomíte, jak propastný je mezi nimi velikostní rozdíl. Zde máte vše na jednom místě a s velkým počtem jednotlivých modelů.

Než se vydáte na průzkum, měli bychom dodat, že web má stále své rezervy. Občas narazíte na vozidla, u kterých je k dispozici pouze profilový obrázek, zatímco u jiných (především historických vozidel) prozatím chybí úplně. Ale vzhledem k obrovskému množství existujících modelů a navíc ne zrovna nejjednoduššímu způsobu získání a zpracování obrovského kvanta snímků se něčemu takovému asi nelze divit.

Zdroj: carsized.com, redakce