Zákaz spalovacích motorů nedává žádný smysl, říká italské ministerstvo dopravy

Přidat na Seznam.cz

Itálie chce, aby Evropská unie zbrzdila návrh Komise na zákaz prodeje vozidel se spalovacími motory. Ministr dopravy země, Matteo Salvini, prohlásil, že to nedává ekonomický, ekologický ani sociální smysl, jak uvádí server Carscoops.

Salvini, který je znám svým protiunijním postojem a jednou označil Vladimira Putina za nejlepšího politika a státníka na světě, si myslí, že agenda EU životnímu prostředí nepomáhá, a označil ji za pseudoekologický fundamentalismus. Politik také naznačil, že v souvislosti se zastavením prodeje by desítky tisíc lidí zůstaly bez práce.

Salvini se rovněž ohradil proti plánům EU zavést do roku 2025 normu Euro 7, jejichž cílem je snížit množství vypouštěných oxidů dusíku o dalších 25 %. S tímto názorem souhlasí i Carlos Tavares, generální ředitel společnosti Stellantis, který tvrdí, že tento další krok zpomalí přechod průmyslu na elektrifikaci.

Vzhledem k tomu, že ceny elektřiny dosahují nových maximálních hodnot a některé oblasti Evropy čelí v zimě možnosti výpadku proudu, vyvstávají otázky ohledně dlouhodobé životaschopnosti plného přechodu na elektrickou dopravu. Švýcarsko již zvažuje zákaz používání elektromobilů, pokud se nepodaří uspokojit poptávku po elektřině v nadcházejících měsících, protože hrozí možnost energetické krize.

Itálie mezitím dlouhodobě projevuje odpor vůči cíli EU postupně vyřadit vozidla se spalovacím motorem. Začátkem letošního roku byla Itálie součástí koalice zemí, včetně Bulharska, Portugalska, Rumunska a Slovenska, která navrhla posunout datum ukončení prodeje vozidel na fosilní paliva na rok 2040.

A v roce 2021 bylo oznámeno, že země jedná s EU o vynětí národních výrobců s malým objemem výroby ze zákazu spalovacích motorů. Salvini také již dříve navrhl, aby EU uspořádala referendum o tomto rozhodnutí a navrhl, aby se pracovníci závodu Mirafiori vyjádřili dříve, než bude Číně poskytnuta výhoda.

Zdroj: carscoops.com