Zákaz biopaliv v EU neprošel. Podle aktivistů prohloubí potravinovou krizi
Zákaz rostlinných biopaliv je v EU stále aktuálním tématem. V době potravinové krize a rostoucího hladu by Evropská unie měla postupně omezit a zakázat biopaliva vyráběná ze zemědělských plodin. Místo toho však EU zachovala stávající pravidla pro využívání zemědělské půdy a výrobu rostlinných biopaliv. Ekologové proto bijí na poplach, jak píše server Oxfam.
Evropský parlament nezmění směrnici o obnovitelných zdrojích energie, která by mohla omezit nebo zcela zakázat používání zemědělských plodin v biopalivech. Parlament zamítl možnost změny zákona, což pobouřilo několik ekologických organizací, které monitorují využívání zemědělské půdy. Jak tvrdí organizace Transport & Environment a Oxfam, EU tím propásla příležitost zabránit potravinové krizi a růstu cen potravin pro obyvatelstvo.
Palivo místo jídla?
Vysoké ceny potravin prudce vzrostly po ruské invazi na Ukrajinu, která spolu s využíváním zemědělské půdy pro pěstování biopaliv údajně přispěla k nové potravinové krizi. Aktivisté proto vyzvali EU, aby přehodnotila svůj přístup k podpoře biopaliv a zabránila přidávání složek potravinářského původu do biopaliv. Evropský parlament však zamítl možnost změny stávajících právních předpisů a zachoval stávající pravidla, která umožňují přimíchávání biosložek z těchto plodin. Podle účastníků kampaně je to obrovská chyba a promarněná příležitost změnit situaci k lepšímu. Unie tímto krokem údajně uvrhne další miliony lidí na pokraj hladu a mnoho dalších do potravinové krize.
„Evropský parlament propásl historickou šanci zastat se těch nejzranitelnějších. Kdyby Evropa uvolnila obilí, které dnes spaluje na výrobu biopaliv, na světový trh, mohli bychom nasytit miliony lidí na celém světě,“ řekl Maik Marahrens z organizace Transport & Environment k poslednímu kroku Evropského parlamentu. Připojil se k němu Marc-Olivier Herman z Oxfamu, který označil hlasování za smrtící pro stovky milionů lidí. „Ukončení spalování potravin jako paliva je krokem v boji proti celosvětové potravinové krizi. Poslanci Evropského parlamentu se rozhodli upřednostnit zájmy mocné lobby výrobců biopaliv před zájmy milionů hladovějících lidí na celém světě,“ dodal Herman.
Zdroj: oxfam.org, transportenvironment.org