Za používání aplikace upozorňující na radary budou v Německu pokutováni i cestující

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste to nevěděli, podle německých zákonů nesmějí řidiči v provozu používat aplikace nebo navigace, které je upozorňují na rychlostní radary nebo průmyslové kamery, jak píše server DPG Media.

Toto nařízení se již někomu může zdát nepochopitelné, ale místní policie a soudy se rozhodly jít ještě o krok dál (v boji proti mobilním telefonům nebo jejich výstražným programům na palubě automobilu). Nejnověji hrozí pokuty za používání aplikace dokonce i cestujícím. První z nich již posvětil soud.

Znovu připomínáme, že používání mobilních aplikací informujících o měření rychlosti je v Německu skutečně zakázáno. A aby toho nebylo málo, v současné době existuje i nové soudní nařízení, které to umožňuje nejen řidičům, ale i ostatním cestujícím ve vozidle.

Sedíte vzadu a máte zapnutý Waze? 100 eur

Věřte tomu nebo ne, je to pravda. Používání tohoto typu aplikace za jízdy je v Německu považováno za správní delikt a v tuto chvíli je jedno, kde ve vozidle sedíte. Stačí, aby byla spuštěná. Alespoň to vyplývá z nedávného rozhodnutí Vrchního zemského soudu v Karlsruhe, které bylo projednáváno pod číslem AZ 2 ORbs 35 Ss 9/23. Právní nejistota ohledně používání mobilního telefonu ve vozidle tímto způsobem je nyní zažehnána.

Uvedený soud rozhodoval ve věci, v níž ještě v lednu 2022 zastavila policie 64letého řidiče podezřelého ze spáchání přestupku. Ten překročil rychlost v Heidelbergu. Při kontrole hlídka zjistila, že spolujezdec má na svém telefonu spuštěnou usvědčující aplikaci, a na místě mu udělila blokovou pokutu ve výši 100 eur, v přepočtu cca 2 400 Kč.

Protože odmítl zaplatit, případem se zabýval krajský soud, který nakonec pokutu skutečně potvrdil. Vznikl tak precedens v rámci německého zákona o silničním provozu (StVO), který zakazuje aktivní používání aplikace nejen řidiči, ale i dalším osobám na palubě nebo ve vozidle obecně.

Zdroj: redakce, ADAC, myprivacy.dpgmedia.nl