Daně se podílí na ceně benzínu skoro z 50 procent

Přidat na Seznam.cz

Při pohledu do minulosti je patrné, že české vlády s oblibou navyšují spotřební daň u pohonných hmot. Oproti jiným komoditám ale u pohonných hmot platí, že české veřejné rozpočty inkasují kromě daně z přidané hodnoty (DPH) i takzvanou spotřební daň. Při pohledu do samotného výpočtu zjistíme, že souhrnný podíl obou daní na celkové kupní ceně se blíží 50 procentům, píše server Kupní síla.

Cena Naturalu 95 na mnohých čerpacích stanicích v České republice už převyšuje hranici 40 korun za litr. Oproti době během pandemie nemoci covid-19 je tak patrné, že cena benzínu v České republice stoupla i dvojnásobně.

Pro české motoristy jde o nepříjemnou zprávu, která se negativně propisuje do jejich peněženek. Víte ale, co přesně vlastně na tankovacích stojanech platíte?

Jsou to hlavně daně. Při ceně 40 korun za litr Naturalu 95 je patrné, že je nutné odvést spotřební daň ve výši 12,84 koruny. Kromě toho se ale odvádí i DPH, a to ve výši 6,94 koruny. Celkem tedy spotřebitel musí za jeden litr benzinu zaplatit navíc o 19,78 korun. Podíl obou daní na celkové kupní ceně tak činí 49,45 %.

Pokud by vláda požadované daně snížila, mohla by se cena pohonných hmot na čerpacích stanicích snížit. Zdá se ale, že nic takového nás nyní nečeká.

Zdroj: Kupní síla