YouTuber nechal svůj dieselový Humvee jezdit na olej z restaurací rychlého občerstvení. Jak to dopadlo?

Přidat na Seznam.cz

V této ekonomické situaci si může dovolit živit takové monstrum málokdo. Proto se YouTuber Rich Benoit z kanálu Rich Rebuilds rozhodl najít jiný způsob pohonu svého vozu Humvee, píše server Interesting Engineering.

YouTuber je známý svými četnými přestavbami vozů Tesla, ale v tomto videu zkouší úplně jiný přístup: k pohonu svého velkého vozidla používá olej z restaurací rychlého občerstvení.

Levný, ale užitečný postup

Na začátku svého videa poukazuje na druh zařízení, které byste potřebovali k použití oleje místo nafty, a prozrazuje, že může stát od 100 do 1000 dolarů, v přepočtu od 2 220 Kč do 22 000 Kč. To není špatná částka, když si uvědomíte cenu benzínu.

Poté zamíří do obchodu, kde zakoupí naběračku a několik trychtýřů a prohlásí, že s těmito předměty může přeměnit olej na palivo pro své vozidlo Humvee částečně zdarma tím, že jej rafinuje na táborovém vařiči. Není pochyb o tom, že jeho technika je velmi vynalézavá a jeho přístup velmi originální, ale bude to fungovat?

Na videu je vidět, jak přichází do rychlého občerstvení Poseidon’s a ptá se zaměstnance, zda si může půjčit část vyřazeného oleje z podniku.

Funguje to?

Když Benoit a jeho posádka sáhnou hluboko do sudu Poseidonu, aby vytáhli všechen olej, který mohou získat, začínáme vidět, jak nechutný a odporný tento proces ve skutečnosti je. Odpadní olej je plný kousků jídla a dalších odpadků.

Tým pak pokračuje v zahřívání a přecedění oleje na táborovém vařiči. Po několikerém opakování tohoto postupu je olej připraven k použití na Humvee, a hle, ono to funguje!

Účinek však netrvá dlouho a vozidlo brzy přestane spokojeně příst. Benoit svou epizodu uzavřel tím, že svůj experiment zkusí znovu v létě, až bude dostatečně teplo, aby se pevné kousky v odpadním oleji řádně roztavily.

Zdroj: interestingengineering.com