Vznětové šestiválcové motory Audi může nyní pohánět syntetická nafta. Audi se tak snaží o zahlazení své uhlíkové stopy

Přidat na Seznam.cz

Vzhledem k tomu, že se svět potýká s vyhlídkami na škodlivé změny klimatu, automobilový průmysl usilovně prosazuje přechod na méně znečišťující technologie. V rámci širšího přechodu na elektrický pohon zkoumá Audi také výhody obnovitelných paliv. Společnost nyní schválila, aby vybrané modely s motory V6 TDI jezdily na hydrogenované rostlinné oleje, píše web The Drive.

Od poloviny února budou moci vybrané nové modely Audi jezdit na obnovitelné palivo. Týká se to modelů šestiválcových motorů TDI Audi A4, A5, A6, A7, A8 a SUV Q7 a Q8, včetně modelů s vrcholným motorem o výkonu 282 koní. Brzy budou k dispozici také SUV Q5 a A6 Allroad.

Hydrogenovaný rostlinný olej neboli HVO je biopalivo, které se obvykle vyrábí z odpadních kuchyňských olejů, rostlinných látek nebo zemědělských zbytků. Pomocí hydrogenace se materiál zpracovává na náhradní palivo nafty, které se buď používá v motorech samostatně, nebo se mísí s běžnou fosilní naftou ve směsi. Paliva HVO mají oproti tradiční výrobě bionafty výhody v tom, že jsou méně citlivá na nekvalitní suroviny. Je také snazší provozovat HVO ve 100% čistém stavu bez přimíchávání fosilních paliv.

Audi tvrdí, že při provozu paliv HVO lze snížit produkci CO2 o 70-90 % ve srovnání s provozem tradiční fosilní nafty.

Palivo podle společnosti nabízí také lepší výkon. „Vzhledem k tomu, že cetanové číslo HVO je přibližně o 30 % vyšší, zvyšuje se spalitelnost motorů,“ uvedl Matthias Schober, vedoucí vývoje pohonných jednotek TDI ve společnosti Audi, a dodal: „Pozitivní účinky této skutečnosti jsou patrné zejména při studeném startu.“ Dieselová paliva s vyšším cetanovým číslem mají kratší prodlevu při vznícení a obvykle hoří rychleji a úplněji, což zvyšuje účinnost.

Tento krok by měl zvýšit flexibilitu řidičů na trzích, jako je Evropa, kde jsou tato paliva snadno dostupná na pumpách. Bude také sloužit jako přechodné opatření ke snížení emisí v době, kdy svět obecně přechází na čistší dopravu.

Zdroj: thedrive.com