Vývoj vozu Hennessey Venom F5 končí testovací jízdou rychlostí 434 km/h

Přidat na Seznam.cz

Společnost Hennessey uvádí, že konečně dokončila vývoj svého hyperautomobilu Venom F5 a nyní se soustředí na jeho výrobu a maximální rychlost 482 km/h, píše web Evo.

Na hyperautomobil Hennessey Venom F5 se čekalo dlouho, a přestože byl již v srpnu 2021 vyprodán, firma stále pracuje na dosažení cílové maximální rychlosti 501 km/h. Vývoj však prý konečně dospěl ke konci a texaský tuner nyní pracuje na zdokonalování výrobního procesu. Celkem má být postaveno jen 24 exemplářů, přičemž každý z nich bude stát kupce od 2,1 milionu dolarů (cca 47 milionu Kč).

Více než rok od zahájení vývoje na silnici se Venom F5 na videu ukázal, jak na zkušebním polygonu Johnnyho Bohmera na Floridě dosahuje rychlosti 437 km/h. Hennessey jasně uvádí, že nešlo o pokus o dosažení maximální rychlosti, ale o součást závěrečného ověřování před zahájením výroby.

O výkon se stará 6,6litrový osmiválec řady LS se dvěma turbodmychadly, který dosahuje výkonu 1792 koní a točivého momentu 1193 Nm. Tyto hodnoty dosahují maximálních hodnot při 8000 ot/min, resp. 5500 ot/min, přičemž hranice otáček je 8500 ot/min. V kombinaci s deklarovanou suchou hmotností 1360 kg je poměr výkonu a hmotnosti 1317 koní na tunu, což je o 300 koní na tunu více než u modelu Agera RS od Koenigseggu.

K dosažení tak vysokého výkonu napomáhá kombinace jedinečné konstrukce sacího potrubí, která umisťuje mezichladič mezi sací potrubí a hlavy válců. To je spojeno s na míru vyrobenými turbodmychadly s titanovými kryty kompresorů vytištěnými na 3D tiskárně a 76mm kompresorovými koly. Suchá vana, zvýšená tloušťka stěn a paluby válců plus různé další zesílené komponenty pomáhají dosáhnout téměř dvojnásobného výkonu oproti Bugatti Veyron bez rychlé neplánované demontáže.

Přeměnit taková čísla v rychlost na silnici není snadný úkol, a proto systém řízení motoru Motec s pěti režimy pomáhá řídit výkon v závislosti na podmínkách. Pohon na zadní kola přenáší podélně uložená sedmistupňová jednospojková automatizovaná převodovka, rychlost 0-100 km/h je údajně pod 3 sekundy a 0-200 km/h pod 5 sekund.

Zdroj: evo.co.uk